avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... repartizare program de lucru - CIM timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

repartizare program de lucru - CIM timp partial

Buna ziua

este corect ca in CIM cu timp partial la repartizarea programului sa trecem 2 ore zi sau trebuie trecut intervalul in care se realizeaza aceste 2 ore?



H. Durata muncii
2. O fracţiune de normă de 2 ore/zi, 10ore/săptămână
a) Repartizarea programului de lucru se face după cum urmează: 2 ore zi(ore zi/ore noapte).
b) Programul de lucru se poate modifica în condiţiile regulamentului intern/contractului colectiv de muncă aplicabil.
c) Nu se vor efectua ore suplimentare, cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente sau înlăturării consecinţelor acestora.

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:40, 17 Septembrie 2014
in practica unor ITM-uri se solicita sa se teaca si intervalul de timp , de exemplu, de la ora 9.oo - 11.oo
Dar daca nu trec intervalul de timp, pot lua amenda de la Itm? Sau pot considera ca Cim e cu norma întreaga?
Nu se poate considera ca este c.i.m. cu norma intreaga, atata timp cat aveti trecuta durata timpului de munca de 2 ore/zi ....

Nu aveti de ca sa luati amenda de la ITM pentru asa ceva ... cel mult poate sa va spuna sa scrieti intervalul de timp in care lucreaza.
multumesc
In cim cu norma întreaga la repartizarea programului de lucru e ok dacă trecem 8 ore zi? Sau trebuie trecut intervalul?
cm prevede ca programul de lucru si repartizarea acestuia se comunica si se afiseaza. E ok dacă programul e doar in RI (care e comunicat si afisat)?

Alte discuții în legătură

Interval orar la contract cu timp partial MIRELAIONICA MIRELAIONICA Daca am un salariat care lucreaza cu 4 ore/zi pot sa specific in actul aditional ca lucreaza intre orel 08-12, 12-16, 16-20??? (vezi toată discuția)
Liber pentru week-end lucrat Mickaelx Mickaelx Buna ziua, Am si eu nevoie de o lamurire pe care seful meu nu mi-o poate da si tututor ni se pare tare ciudat cum face programul. O sa detaliez putin ... (vezi toată discuția)
Programul de lucru al salariatilor trebuie afisat la puncul de lucru? laurentiusergiu_33 laurentiusergiu_33 In magazinul nostru desi se lucreaza in 2 schimburi,programul de lucru nu este afisat la punctul de lucru.Acest fapt a dat nastere unor discutii intre ... (vezi toată discuția)