Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... repartizare program de lucru - CIM timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

repartizare program de lucru - CIM timp partial

Buna ziua

este corect ca in CIM cu timp partial la repartizarea programului sa trecem 2 ore zi sau trebuie trecut intervalul in care se realizeaza aceste 2 ore?

H. Durata muncii
2. O fracţiune de normă de 2 ore/zi, 10ore/săptămână
a) Repartizarea programului de lucru se face după cum urmează: 2 ore zi(ore zi/ore noapte).
b) Programul de lucru se poate modifica în condiţiile regulamentului intern/contractului colectiv de muncă aplicabil.
c) Nu se vor efectua ore suplimentare, cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente sau înlăturării consecinţelor acestora.

in practica unor ITM-uri se solicita sa se teaca si intervalul de timp , de exemplu, de la ora 9.oo - 11.oo
Dar daca nu trec intervalul de timp, pot lua amenda de la Itm? Sau pot considera ca Cim e cu norma întreaga?
Nu se poate considera ca este c.i.m. cu norma intreaga, atata timp cat aveti trecuta durata timpului de munca de 2 ore/zi ....

Nu aveti de ca sa luati amenda de la ITM pentru asa ceva ... cel mult poate sa va spuna sa scrieti intervalul de timp in care lucreaza.
multumesc
In cim cu norma întreaga la repartizarea programului de lucru e ok dacă trecem 8 ore zi? Sau trebuie trecut intervalul?
cm prevede ca programul de lucru si repartizarea acestuia se comunica si se afiseaza. E ok dacă programul e doar in RI (care e comunicat si afisat)?