Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Programul de lucru al salariatilor trebuie afisat la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Programul de lucru al salariatilor trebuie afisat la puncul de lucru?

In magazinul nostru desi se lucreaza in 2 schimburi,programul de lucru nu este afisat la punctul de lucru.Acest fapt a dat nastere unor discutii intre conducerea magazinului si o parte dintre angajati , care au fost informati verbal,ca ei vor lucra program de 8 ore pe zi ,timp de 5 zile(specificandu-se ca vor lucra inclusiv sambata si duminica,si vor fi pontati in zilele de luni si marti,cand vor fi liberi)Cealalta parte a angajatilor respecta vechiul program:o saptamana schimbul I ,7,25 ore pe zi,o saptamana schimbul II ,5 ore pe zi ,un week-end lucrator de cate 11 ore pe zi si unul nelucrator.Evident, s-a creat in randul primilor angajati o stare de confuzie generata de faptul ca ei desi sunt nevoiti sa lucreze in week-end,nu vor primi spor la salariu ci doar zile libere,in conditiile in care totalul orelor lucrate este aproape identic la cele 2 categorii de salariati incadrati pe acelasi post(functie).Poate angajatorul sa decida acest program (discriminatoriu),si mai mult sa nu afiseze nici unul dintre ele la punctul de lucru? Va multumesc frumos pentru raspunsuri!
Mai intai ca salariatii trebuie sa lucreze asa cum au programul in CIM. Daca in CIM nu este specificat ca se lucreaza in schimburi sau si sambata si duminica ei nu au obligatia de a lucra in caest mod.
In cazul in care lureaza in fiecare week-end pe langa zilele libere au dreptul si la spor. Pentru a ascunde acest lucru angajatorul falsifica pontajul prin pontarea salariatilor de luni pana vineri. In acest caz angajatii nu pot solicita sporul pentru ca oficial ei nu lucreaza sambata si duminica.
adelaida_07, utilizator
CIM,atunci cand l-am semnat,a fost semnat in alb.Nu se specifica nimic acolo,referitor la timpul de lucru.Ideea este urmatoarea:angajatorul si-a exprimat VERBAL decizia de concediere a unui numar de 20 de salariati din magazin,dintr-un numar de 40,la inceputul lunii ianuarie.Intrucat detine foarte multe puncte de lucru in tara, acest lucru ar fi dus implicit la concedieri colective,lucru nedorit,evident,din punct de vedere financiar.Atunci a decis sa comunice acest lucru,doar verbal angajatilor vizati,propunandu-le ca in schimbul unei cereri de incetare a CIM conform art.55(b), sa li se acorde 2 salarii compensatorii ,dar sub forma de bonus.La acest troc nu au incuviintat decat 9 salariati din cei 20 propusi.Este vorba in esenta despre un santaj:muncesti aceleasi ore cu colegii tai,dar esti platit mult mai putin,astfel incat poate te razgandesti si ,sictirit fiind ,vei semna acea carere de desfacere a CIM cu acordul partilor.Acestora li s-a comunicat ca nu vor mai respecta programul colegilor lor,pe care si ei l-au avut pana atunci,ci vor lucra doar 8 ore pe saptamana inclusiv week-end-urile daca compania decide asa.Detaliata fiind problema,intrebarile raman:programul de lucru face obiectul unei decizii interne a companiei?Trebuie afisat la punctul de lucru?Vorbim despre o discriminare in acest caz,intre angajati?Multumesc.
Schimbarea programului de lucru este prerogativa angajatorului si cat timp este comunicata in scris, iar trecerea la un program in ture ( in cazul in care in CIM nu este specificat) se face prin act aditional la CIM.
Cat timp nu exista decizie scrisa orice schimbare este nelegala. Nu este obligatorie afisarea programului turelor. Imi imaginez ca nu intrebati de orarul magazinului.
Cat timp nu stiti ce anume specifica CIM nu va putem da multe sfaturi.
adelaida_07, utilizator
Dumneavoastra stiti bine ca un contract de munca ti se aduce la semnat -chel-,ti se da o copie a lui inregistrata la ITM,dar necompletata.Nu pot sa cred ca nu exista alte lucruri in lege,prin care poti demonstra ca ti se incalca niste drepturi!Apropo,cum isi pun parafa cei de la ITM pe niste contracte fara continut?Sau cum pot intra in posesia propriului CIM complet,daca numai si numai acolo sta rezolvarea intregii mele probleme?Sa inteleg ca pana acum,de peste 10 ani incoace colegii mei si eu am lucrat oarecum la negru?Multumesc.
.
Da, exista o lege clara, si nu numai, una care spune ca CIM-ul trebuie cmpletat cu toate datele.Eu nu pot sa cred ca un inspector ITM, ar inregistra un contract de munca"chel".Si nu pot sa inteleg cum sa semnezi un act in alb?#-o
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil