Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Dreptul de autor in IT
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Dreptul de autor in IT

Buna ziua,
Vreau sa fac o lucrare despre dreptul de autor in IT care sa cuprinda si un mic ghid cu pasii necesari pentru obtinerea dreptului de autor. Din pacate nu gasesc nicaieri nicio infomatie.
Ati putea sa ma ajutati?
Va multumesc!
Dreptul de autor apare din moment in care cineva si-a fixat opera. In IT acesta apare la scrierea codului sursa sau la compilare. O conditie pentru a cere drepturi de autor este originalitatea creatiei respective si respectarea drepturilor de autor ale altor persoane. Nu se pune problema "obtinerii" de copyright, copyright are fiecare pentru lucrarile personale.

In cazul anumitor portiuni de cod sau biblioteci eliberate sub o anumita licenta, ele pot fi folosite doar cu respectarea licentei respective. De ex. modificarile la programe open source sunt la randul lor open source, chiar daca autorul pastreaza copyright pentru ele.
tgeorgescu, utilizator