Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... se poate fara rezidenta ?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

se poate fara rezidenta ?

in baza certificatului de casatorie transcris in Romania poate renunta la azilul politic din Grecia si calatori in alta tara impreuna cu sotia cum ar fi Suedia? fara a avea rezidenta in vreun stat UE ? el este pakistanez .
este posibil sa efectueze prima cursa de zbor in Pakistan pana sa ajunga in Suedia, neavand azil in Grecia
dar daca isi pastreaza azilul poate calatori in Suedia impreuna cu sotia romanca ?cardul de membru de familie al unui cetatean UE il poate obtine in Grecia , in baza certificatului de casatorie transcris in RO ?
Daca e pakistanez si a primit azil politic, nu se poate reintoarce in Pakistan fara a trezi suspiciuni ca a fraudat in cererea de azil. Iar daca Grecia il baga-n sistem ca a comis frauda de imigrare, va fi purecat sever in orice stat din UE/SEE in care calca. De ex. Grecia ii poate da interdictie in spatiul Schengen si atunci nu mai poate intra in Suedia.
tgeorgescu, utilizator