Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu si indemnizatie maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu si indemnizatie maternitate

Buna ziua,
Pot beneficia de concediu si indemnizatie maternitate daca am un contract part-time, jumatate de norma, 4 ore/zi?

Multumesc anticipat!
raspunsul este afirmativ
Puteti beneficia si de indemnizatie pentru concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) si de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC).
Acordarea indemnizatiei de maternitate nu este conditionata de durata timpului de munca - norma intreaga sau timp partial .

Concediul de maternitate se acorda femeilor care au cel putin o luna de stagiu de cotizare sau stagiu asimilat in ultimele 12 luni anterioare lunii de acordare a concediului medical de sarcina/lauzie.

OUG nr.158/2005
prevede :
Art. 7 - Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a) - d) este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

ART. 2
(1) Concediile medicale şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, la care au dreptul
asiguraţii, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţă, sunt:
....
c) concedii medicale şi indemnizaţii pentru maternitate;
.....