Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... schimbare calorifer
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

schimbare calorifer

ce aprobari trebuiesc ptr schimbarea caloriferului in apartament, intr-un bloc?
Daca noul calorifer prezinta aceleasi caracteristici-material si numar elementi ca si caloriferul care se doreste inlocuit,nu sunt necesare obtinerea de aprobari
am unul de fonta vechi de 11 elementi, si am cumparat unul de tabla ,dimensiunea 1,4x0,6x0,1metri;
cum se calculeaza SET-UL?
Nu trebuie sa luati aprobare de la nimeni ca sa va inlocuiti ceva din proprietatea dv.

Daca incalzirea pe scara dv. se calculeaza in functie de SET, daca aveti repartitoare, atunci anuntati la firma sau rugati administratorul sa ia legatura cu ei pentru a va monta repartitorul pe calorifer si cu aceasta ocazie va va modifica si coeficientul de calcul pentru acesta.
Sa stiti ca de obicei, pe documentele care insotesc caloriferul sunt trecute mai multe date, ca la orice obiect pe care il cumparam, respectiv dimensiuni, putere, consum, randament, etc. In rest, ce scrie @elga50 mai sus, este suficient.
elga50 a scris:

Nu trebuie sa luati aprobare de la nimeni ca sa va inlocuiti ceva din proprietatea dv.

In cazul necesitatii inlocuirii contorului electric care se afla in multe cazuri deasupra usii de acces in proprietate,este necesara aprobare din partea furnizorului de servicii energie electrica

elga50, moderator