Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum se repartizeaza caldura la pausal?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum se repartizeaza caldura la pausal?

o asociatie a renuntat la repartitoare. as dori sa stiu cum este corect sa se faca repartizarea cheltuielilor cu caldura? avand in vedere ca unii si-au schimbat caloriferele nu mi se pare corect sa se faca dupa cota indiviza, deoarece un calorifer de fonta radiaza mai putina caldura decat unui de otel.

multumesc.
Ati impartit deja caloriferele in cele de otel si fonta, mai avem si calorifere din aluminiu. Din punct de vedere fizic cantitatea de energie transferata in incapere nu depinde de materialul din care este confectionat. Randamentul termic al cantitatii de energie transferata in incapere depinde numai de masa acestuia (dimensiune). Inutil sa precizez ca aceasta spaima cu diferentierea caloriferelor din fonta sau tabla/aluminiu este o modalitae de manipulare in blocurile racordate la incalzirea generala tip RADET. Diferenta intre aceste calorifere este data de INERTIA TERMICA, adica un calorifer de fonta va ramane cald mai mult timp dupa ce circulatia agentului termic s-a oprit. Acest adevar isi face efectul numai in cazul centralei termice de apartament. Aduce o economie substantiala deoarece fonta va genera caldura chiar si dupa ce centrala s-a oprit. Cred ca este inutil sa mentionez ca in cazul alimentarii RADET fluxul agentului termic este constant si nu mai conteaza daca ai calorifer de fonta sau aluminiu. Prin cele doua va trece agent permanent astfel incat inertia termica in cazul opririi circulatiei agentului termic nu mai are valoare.
Conform legislatiei in vigoare caldura se imparte pe (volum)... pentru simplificare, stiind ca un ap are cca 2,5m inaltime, s-a folosit suprafata ca modalitate de impartire. Deci, factura ar trebui impartita la suprafata locuibila plus suprafata partilor comune (casa scarilor, spalatorii, etc). Oricum studiati si normativul in vigoare, exista specificatii clare de calcul. Normă tehnică din 13/07/2010
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 501 din 20/07/2010
privind repartizarea consumurilor de energie termică între consumatorii din imobilele de tip condominiu, în cazul folosirii sistemelor de repartizare a costurilor pentru încălzire si
apă caldă de consum
Ceea ce nu ne spune @cvasile in postarea sa este ca cantitatea de energie termica transferata locuintei mai este direct proportionala si cu SET-ul caloriferului - pe langa cele deja mentionate mentionate. Deci omul si-a schimbat caloriferul vechi din otel sau fonta, deja colmatat dupa zeci de ani de functionare, cu unul nou, modern si de cele mai multe ori mai mare ca SET. Ce inseamna acest lucru? Cantitate mai mare de caldura transferata locuintei sale. cum repartizarea se face dupa sup. utila a locuintelor se subintelege cine pierde si cine castiga...
Am sa ma uit si eu dupa aceasta norma, de care sincer sa fiu nu am stiut.
din cate am citit , acea norma tehnica se refera repartizarea cheltuielilor in cazul apartamentelor contorizate cu repartitoare
H.G.R nr. 1.588/2007 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari
Art. 52, al. (4) Dacă proprietarul unui apartament sau al unui spaţiu cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă modifică suprafaţa echivalentă termic de încălzire din apartamentul sau din spaţiul pe care îl deţine, cota-parte de participare la cheltuielile pentru încălzire se va recalcula prin aplicarea unui coeficient de modificare a suprafeţei utile luate în calcul, fără a modifica cota indiviză a apartamentului.

Un m.p. de SET are, in principiu aceeasi putere termica, indiferent de material. Ceea ce difera de la calorifer la calorifer este marimea SET pe care o are un element sau bucata de radiator (calorifer). Ex: un element de fonta poate avea o SET diferita de un element de aluminiu. La schimbarea lor trebuie mentinuta suprafata lor, nu neaparat materialul din care sunt confectionate.
In cazul caloriferelor vechi, acestea ar trebui spalate, curatate, pentru a-si mentine puterea termica.
Eu cred ca as. prop. - ma rog, administratorul & com. executiv, care ar trebui sa ia masuri de echilibrare, compensare sau mai bine-zis, de aducere la normal a situatiei corpurilor de incalzire, asa cum au fost proiectate sunt depasiti total de problema. In primul rand, aproape nimeni nu mai stie care a fost situatia initiala a caloriferelor. Nici macar in cartea tehnica a imobilului nu mai sunt asemenea date. Spuneam cu alta ocazie ca datorita economiei de energie termica la care s-a recurs in vechiul regim, oamenii s-au orientat si si-a marit SET-ul corpurilor de incalzit prin adaugarea de elementi la vechile calorifere, imbunatatindu-si confortul termic. Altii si-au confectionat pe la locurile de munca, registri industriali, confectionati din tevi de otel si care intreceau de 2-3 ori SET-ul initial. Cunosc un caz de inconstienta grava a unui proprietar, si poate cu aceasta ocazie am sa fac si o fotografie a unei sobe din teracota, pusa pe roti - deci mobila, alimentata printr-un furtun de la reteaua de gaze naturale a blocului. Omul locuieste si acum la et. 10 a unui bloc - unde caloriferele, in mod sigur nu puteau sa incalzeasca in mod corespunzator locuina cetateanului.
Bun, ce ar trebui sa faca as. prop.? Sa faca o inventariere a instalatiei de incalzire si apoi ce sa faca cu aceste date, in conditiile in care am spus ca nimeni nu mai stie care a fost situatia initiala a SET-urilor. In conditiile in care pe corpurile de incalzire ar fi montate repartitoare de costuri, da, firma introduce in programul de calcul toate informatiile tehnice referitoare la caloriferul existent la momentul montarii rep. de costuri. In acest fel toate discutiile ar fi eliminate sau ma rog, mult diminuate, numai ca noi suntem romani - nu-i asa? Incercam sa fentam sistemul, de fapt proprietarii se tzepuiesc intre ei si ca si in natura, cei care se adapteaza mai bine rezista, cine nu...
Ceea ce spune @darida mai sus, este corect, dar trebuie sa se plece de la niste situatii cunoscute, ori cine le mai stie acum si ma refer la blocurile vechi in special.
Referitor la spalarea caloriferelor vechi, @darida, va intreb, ati vazut vreo data cum se spala si se curata un mastodont de 150-200 kg? 4 - 5 oameni abia pot sal invarta prin casa, asa ca, mai bine, proprietarul isi procura unul nou...