Forum Discuţii juridice Achiziţii publice explicatie detaliata art 37 din legea finantelor ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

explicatie detaliata art 37 din legea finantelor publice

Buna ziua!
Ma poate ajuta cineva cu interpretarea acestor prevederi? Cand se poate face o achiyitie noua? Cand trebuie sa fie aprobata? cum se face in limita a 1/12?
Art. 37 Procesul bugetar in cazul neaprobarii bugetului de catre Parlament
(1) Daca legile bugetare nu au fost adoptate cu cel putin 3 zile inainte de expirarea exercitiului bugetar, Guvernul indeplineste sarcinile prevazute in bugetul anului precedent, limitele lunare de cheltuieli neputand depasi de regula 1/12 din prevederile bugetelor anului precedent, cu exceptia cazurilor deosebite, temeinic justificate de catre ordonatorii principali de credite, sau, dupa caz, 1/12 din sumele propuse in proiectul de buget, in situatia in care acestea sunt mai mici decat cele din anul precedent.
(2) Institutiile publice si actiunile noi, aprobate in anul curent, dar care incep cu data de 1 ianuarie a anului bugetar urmator, vor fi finantate, pana la aprobarea legii bugetare, in limita a 1/12 din prevederile acestora cuprinse in proiectul de buget.
Achizitiile noi inainte de aprobarea bugetului se pot face in limita a 1/12 din bugetul anual propus, imediat ce acestea au fost aprobate de catre cel care aproba si bugetul. Daca aveti fonduri proprii puteti face in limita 1/12 din estimarea acestora.