avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... art. 37 alin. 1 Legea nr. 500/2002
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

art. 37 alin. 1 Legea nr. 500/2002

art. 37 alin. 1 Legea nr. 500/2002

Poate sa-mi ofere cineva o interpretare?

“ Dacă legile bugetare nu au fost adoptate cu cel puţin 3 zile înainte de expirarea exerciţiului bugetar, Guvernul îndeplineşte sarcinile prevăzute în bugetul anului precedent, limitele lunare de cheltuieli neputând depăşi de regulă 1/12 din prevederile bugetelor anului precedent, cu excepţia cazurilor deosebite, temeinic justificate de către ordonatorii principali de credite, sau, după caz, 1/12 din sumele propuse în proiectul de buget, în situaţia în care acestea sunt mai mici decât cele din anul precedent.”
Ultima modificare: Marți, 12 Ianuarie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Bibi62 , utilizator 11:54, 13 Ianuarie 2021
Cum este cazul si acum, toate unitatile bugetare au incarcat in Forexebug bugetul de anul trecut , bifand 1/12. Se deschid credite bugetare in limita a 1/12 din BVC 2020. Sunt rare cazurile cu neincadrarea in limitele a 1/12. Consultati OMFP 3155/15.12.2020.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fianciar public am urmatorul proiect, stie cineva cum se poate ... antonescmada antonescmada Fianciar public Am urmatorul proiect, stie cineva cum se poate rezolva? Multumesc anticipat! “Dacă legile bugetare nu au fost adoptate cu cel ... (vezi toată discuția)
Drept financiar public am urmatorul proiect, stie cineva cum ... antonescmada antonescmada Drept financiar public Am urmatorul proiect, stie cineva cum se poate rezolva? Multumesc anticipat! “Dacă legile bugetare nu au fost adoptate cu ... (vezi toată discuția)
Explicatie detaliata art 37 din legea finantelor publice inutil inutil Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu interpretarea acestor prevederi? Cand se poate face o achiyitie noua? Cand trebuie sa fie aprobata? cum se face in limita ... (vezi toată discuția)