Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... art. 37 alin. 1 Legea nr. 500/2002
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

art. 37 alin. 1 Legea nr. 500/2002

Poate sa-mi ofere cineva o interpretare?

“ Dacă legile bugetare nu au fost adoptate cu cel puţin 3 zile înainte de expirarea exerciţiului bugetar, Guvernul îndeplineşte sarcinile prevăzute în bugetul anului precedent, limitele lunare de cheltuieli neputând depăşi de regulă 1/12 din prevederile bugetelor anului precedent, cu excepţia cazurilor deosebite, temeinic justificate de către ordonatorii principali de credite, sau, după caz, 1/12 din sumele propuse în proiectul de buget, în situaţia în care acestea sunt mai mici decât cele din anul precedent.”
george-neagu, moderator
Cum este cazul si acum, toate unitatile bugetare au incarcat in Forexebug bugetul de anul trecut , bifand 1/12. Se deschid credite bugetare in limita a 1/12 din BVC 2020. Sunt rare cazurile cu neincadrarea in limitele a 1/12. Consultati OMFP 3155/15.12.2020.