avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie discont acordat pe factura pentru firma cu ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie discont acordat pe factura pentru firma cu TVA la incasare

Va rog sa-mi spuneti care sunt inregistrarile contabile pentru un discont acordat pe o factura emisa catre un beneficiar a carei contravaloare nu este incasata imediat.Mentionez faptul ca firma care acorda discontul este inregistrata cu TVA la incasare.
Cel mai recent răspuns: vlad.aurelia , utilizator 14:16, 13 Februarie 2013
Discountul este mentionat in aceeasi factura in care se mentioneaza si produsele pt care se acorda?
Da,este acordat in procent de 10% din valoarea facturii,sa zicem.
reducerile comerciale acordate pe aceeasi factura cu produsele urmeaza acelasi regim ca si acestea din urma (se diminueaza veniturile).
t.simona a scris:

reducerile comerciale acordate pe aceeasi factura cu produsele urmeaza acelasi regim ca si acestea din urma (se diminueaza veniturile).


Concret, dvs aveti pe factura un produs sau mai multe, aplicati 10% fiecarui produs si inregistrati in contabilitate firesc in cont de venit cu valoarea astfel redusa.

Ultima modificare: Marți, 12 Februarie 2013
Doina B, utilizator
Va rog sa-mi spuneti daca sunt corecte inregistrarile:
-pt toata valoarea marfii
.411 % 1240
707 1000
4428.2 240
-pt discount de 10% acordat
% 411 124
667 100
4428.2 24
-pt.incasarea facturii
5311 = 411 1116 (1240-124)
si concomitent
411 % 0
4428.2 -216 (in rosu)
4427 -216 (in negru)
Ultima modificare: Marți, 12 Februarie 2013
vlad.aurelia, utilizator

Alte discuții în legătură

Noile conturi 609 si 709? Annamaria Bajko Annamaria Bajko Buna seara! Am o intrebare in legatura cu conturile 609 si 709.Aceste conturi functioneaza invers fata de 667 si 767???Pana acuma sconturile acordate am ... (vezi toată discuția)
Reducere comerciala primita si acordata G.V. G.V. Buna ziua, daca am cateva intrebari catre dvs. : 1, daca am o factura de reducere , se pune pe contul 609? (Reducere comerciala buc 1 valoare -150,00 ... (vezi toată discuția)
Reduceri comerciale - srl neplatitor de tva , vanzare cu amanuntul Mariralu Mariralu Buna ziua , Va rog sa ma ajutati sa inteleg tainele contabilitatii in urmatoarea situatie : - trebuie sa intocmesc o factura, in care am , sa ... (vezi toată discuția)