Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie discont acordat pe factura pentru firma cu ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie discont acordat pe factura pentru firma cu TVA la incasare

Va rog sa-mi spuneti care sunt inregistrarile contabile pentru un discont acordat pe o factura emisa catre un beneficiar a carei contravaloare nu este incasata imediat.Mentionez faptul ca firma care acorda discontul este inregistrata cu TVA la incasare.
Discountul este mentionat in aceeasi factura in care se mentioneaza si produsele pt care se acorda?
Da,este acordat in procent de 10% din valoarea facturii,sa zicem.
reducerile comerciale acordate pe aceeasi factura cu produsele urmeaza acelasi regim ca si acestea din urma (se diminueaza veniturile).
t.simona a scris:

reducerile comerciale acordate pe aceeasi factura cu produsele urmeaza acelasi regim ca si acestea din urma (se diminueaza veniturile).

Concret, dvs aveti pe factura un produs sau mai multe, aplicati 10% fiecarui produs si inregistrati in contabilitate firesc in cont de venit cu valoarea astfel redusa.

Doina B, utilizator
Va rog sa-mi spuneti daca sunt corecte inregistrarile:
-pt toata valoarea marfii
.411 % 1240
-pt discount de 10% acordat
% 411 124
667 100
-pt.incasarea facturii
5311 = 411 1116 (1240-124)
si concomitent
411 % 0
4428.2 -216 (in rosu)
4427 -216 (in negru)
vlad.aurelia, utilizator