avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... NSSM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

NSSM

Buna ziua,

Am si eu o intrebare: prin ce lege sau normativ s-au abrogat NSSM-urile?

Eu stiu ca s-au abrogat odata cu legea 319/2006 si HG 1425/2006 dar nu gasesc nimic scris si trebuie sa justific intr-o discutie.

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: comerciantu , utilizator 14:20, 13 Februarie 2013
Care ar fi domeniul exact la care va referiti?
Nu ma refer la un domeniu anume pentru ca au fost abrogate toate odata in bloc.
Legea securităţii şi sănătăţii în muncă nr. 319/2006 a abrogat Legea protecţiei muncii nr. 90/1996.
Hotararea nr. 1425 din 11 octombrie 2006 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii securităţii şi sănătăţii în muncă nr. 319/2006 si diversele norme de aplicare a Legii securităţii şi sănătăţii în muncă nr. 319/2006 inlocuiesc normele de aplicare a Legii protecţiei muncii nr. 90/1996.
Ultima modificare: Marți, 12 Februarie 2013
ionion2000, utilizator
Ceea ce spuneti dumneavoastra stiam si eu. Intrebarea mea este: unde scrie negru pe alb ca vechile norme specifice se abroga!!!
Eu am cautat in toate documentele noi aparute (legi, hotarari de guvern etc.) si nu scrie nicaieri ca se abroga normele specifice ci doar legea 90/1996.
Incercati si aici:
[ link extern ]

Alte discuții în legătură

Nssm cristian_conea cristian_conea Unde pot gasi norme specifice de sanatate si securitate in munca pt.activitati de verificari piese / control piese ? (vezi toată discuția)
Norme ssm 00ionutz00 00ionutz00 Buna ziua! As dori sa stiu daca normele specifice NSSM 25 referitoare la acoperiri metalice mai sunt in vigoare sau au fost abrogate odata cu apartia legii ... (vezi toată discuția)
Decizii pentru personalul cu responsabilitati conform nssm. dorintabirta dorintabirta Bună ziua, Vă rog să mă ajutați într-o problemă legată de controlul ITM. În baza căror articole din Lege, inspectorii ITM pot solicita ... (vezi toată discuția)