Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale NSSM
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

NSSM

Unde pot gasi norme specifice de sanatate si securitate in munca pt.activitati de verificari piese / control piese ?
Normele specifice de securitate a muncii sunt aprobate prin Ordin al Ministrului Muncii si Solidaritatii Sociale. Legea Protectiei Muncii nr. 90/1996 reglementeaza activitatile pentru care se elaboreaza normele specifice de securitate a muncii. Metodologia de elaborare a acestora a fost conceputa de INCDPM si aprobata de Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale. La elaborarea proiectelor de norme au contribuit institute de cercetare si specialisti din cadrul Inspectiei Muncii.

davideg a scris:

Normele specifice de securitate a muncii sunt aprobate prin Ordin al Ministrului Muncii si Solidaritatii Sociale. Legea Protectiei Muncii nr. 90/1996 reglementeaza activitatile pentru care se elaboreaza normele specifice de securitate a muncii. Metodologia de elaborare a acestora a fost conceputa de INCDPM si aprobata de Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale. La elaborarea proiectelor de norme au contribuit institute de cercetare si specialisti din cadrul Inspectiei Muncii.

:-/ Chiar asa ...... eu zic asa ne uitam la art.53 alin.2 din Legea nr.319/2006 care are uramtorul continut :
La data intrării în vigoare a prezentei legi se abrogă Legea protecţiei muncii nr. 90/1996, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.47 din 29 ianuarie 2001, cu modificările şi completările ulterioare, Decretul Consiliului de Stat nr.400/1981 pentru instituirea unor reguli privind exploatarea şi întreţinerea instalaţiilor, utilajelor şi maşinilor, întărirea ordinii şi disciplinei în muncă în unităţile cu foc continuu sau care au instalaţii cu grad ridicat de pericol în exploatare, republicat în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 5 din 11 ianuarie 1982, precum şi orice alte dispoziţii contrare.
Probabil doresti NSSM-uri pentru intocmirea unor instructiuni proprii de SSM pentru dupa cum cunosti NSSM-urile sunt abrogate.
NSSM-urile au existat sub forma de carti inainte de 2006 dar acum poti cauta contra cost IPSM-uri la magazinele SSM sau la serviciile externe acreditate dupa legea 319/2006(sau la forumurile pe domeniul SSM mai sunt lucratori SSm care le ofera la schimb).

SUCCES
ContSters78406, utilizator
elis a scris:

davideg a scris:

Normele specifice de securitate a muncii sunt aprobate prin Ordin al Ministrului Muncii si Solidaritatii Sociale. Legea Protectiei Muncii nr. 90/1996 reglementeaza activitatile pentru care se elaboreaza normele specifice de securitate a muncii. Metodologia de elaborare a acestora a fost conceputa de INCDPM si aprobata de Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale. La elaborarea proiectelor de norme au contribuit institute de cercetare si specialisti din cadrul Inspectiei Muncii.

:-/ Chiar asa ...... eu zic asa ne uitam la art.53 alin.2 din Legea nr.319/2006 care are uramtorul continut :
La data intrării în vigoare a prezentei legi se abrogă Legea protecţiei muncii nr. 90/1996, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.47 din 29 ianuarie 2001, cu modificările şi completările ulterioare, Decretul Consiliului de Stat nr.400/1981 pentru instituirea unor reguli privind exploatarea şi întreţinerea instalaţiilor, utilajelor şi maşinilor, întărirea ordinii şi disciplinei în muncă în unităţile cu foc continuu sau care au instalaţii cu grad ridicat de pericol în exploatare, republicat în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 5 din 11 ianuarie 1982, precum şi orice alte dispoziţii contrare.

:Phiar asa, v-ati irosit inutil energia, omul a cerut ceva anume si anume"norme specifice de sanatate si securitate in munca pt.activitati de verificari piese / control piese ", poate are nevoie de acele norme din motive personale, chiar si asa abrogate cum sunt.
Spuneti-i dvs.care sunt celelalte norme, daca suntet asa de sigur, dar sa stiti ca nu exista rating 11, ca m-am interesat.
mai gasiti normele respective la lucratori vechi in domeniu. asa cum s-a spus mai inainte probabil ca aveti nevoie de ele pentru a elabora instructiuni proprii deoarece acele norme au fost abrogate adata cu legea. nu mai puteti scrie in carnete cf. art. din nssm.