avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Trecerea la impozit pe venit a firmelor cu CA
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Trecerea la impozit pe venit a firmelor cu CA

Buna ziua,

Am solicitat un raspuns la Anaf pentru spetza mea, citez:

,,Societatea are ca obiect principal de activitate ,, Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi si prin internet" (cod CAEN 4791) si ca obiect secundar de activitate ,,Alte activitati de consultanta si management" (cod CAEN 7022).
In anul 2012 in baza contractelor de consultanta incheiate a realizat venituri in valoare de aproximativ 18.250 lei.
Veniturile realizate din vanzarea de marfuri au fost in valoare de aproximativ 43.300 lei.
Va rog sa-mi spuneti daca aceasta firma are obligatia trecerii cu 01.02.2013 de la declararea si plata impozitului pe profit trimestrial la impozitarea veniturilor cu 3%".

Raspunsul primit este urmatorul, cu mentiunea ca bolduirea cuvintelor din raspuns apartine ANAF-ului:
,, (6) Nu sunt obligate să aplice sistemul de impunere reglementat de prezentul titlu persoanele juridice române care:
a) desfăşoară activităţi în domeniul bancar;
b) desfăşoară activităţi în domeniile asigurărilor şi reasigurărilor, al pieţei de capital, cu excepţia persoanelor juridice care desfăşoară activităţi de intermediere în aceste domenii;
c) desfăşoară activităţi în domeniile jocurilor de noroc, consultanţei şi managementului.
(7) Persoanele juridice române care au optat pentru acest sistem de impunere potrivit reglementărilor legale în vigoare până la data de 1 februarie 2013 păstrează acest regim de impozitare pentru anul 2013."


Am inteles bine ca firma poate ramane platitoare de impozit pe profit in anul 2013?

Alte discuții în legătură

Oare raman platitor de impozit pe profit Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua, Am solicitat un raspuns la Anaf pentru spetza mea, citez: ,,Societatea are ca obiect principal de activitate ,, Comert cu amanuntul prin ... (vezi toată discuția)
Impozit pe venituri din activitati cu cod caen 7022 si 6622 robertdrilea robertdrilea Buna ziua, Am doua situatii: O firma care are in CUI codul CAEN 4711 dar a obtinut venituri in 2012 prin activitati din codul CAEN 7022 (consultanta in ... (vezi toată discuția)
Impozit pe venit sau pe profit? calinapop calinapop Un SRL cu cod CAEN 6512, trebuie sa treaca la plata impozitului pe venit de la 01.02.2013? (Pentru a avea statut de microintreprindere, o firma trebuie sa ... (vezi toată discuția)