Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul salariatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul salariatului

buna ,am si eu o intrebare ,sotul meu lucreaza la o firma de mobila la comanda si de o saptamana nu mai au de lucru ,si au fost lasati acasa,intrebarea mea esta daca angajatorul are voie sa ii tina in concediu fara plata sau doa r daca vor ei?cum se procedeaza in aceasta situatie?le va da zile de concediu legal sau ce se intampla?daca firma nu mai are lucrari in continuare si va sta acasa ce poate face el in situatia aceasta?va rog un raspuns,cu stima.
Contractul individual de muncă poate fi suspendat din iniţiativa angajatorului în cazul întreruperii temporare a activităţii, fără încetarea raportului de muncă, în special pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare.
Pe durata întreruperii temporare a activităţii angajatorului salariaţii beneficiază de o indemnizaţie, plătită din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mică de 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat.
Pe durata întreruperii temporare salariaţii se vor afla la dispoziţia angajatorului, acesta având oricând posibilitatea să dispună reînceperea activităţii.