Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Pot cere daune alaturi de plangerea contraventionala?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Pot cere daune alaturi de plangerea contraventionala?

Buna ziua,
Am facut o plangere contraventionala impotriva unui pv de amenda ca urmare a unui accident fara victime.Intre timp am reparat si masina pe cheltuiala mea, chiar daca am fost scos vinovat consider ca nu sunt.
Pot depune in dosar si factura cu chitanta si sa solicit acoperirea daunelor de catre partea adversa?
Multumesc.
Puteti cere despagubiri dar pe cale separata . Procedura de solutionare a plangerii contraventionala este o procedura speciala in care se judeca doar plangerea contraventionala. Pentru pretentii formulati o cerere separata pe drept comun.
Constatarea si aplicarea contraventiei face obiect al contestatiei, nefiind posibila solicitarea unor daune din partea Dvs, cu atat mai mult cu cat vi s-a stabilit vinovatia. Puteti atasa la dosar dovada achitarii contravalorii reparatiei insa aceasta nu are niciun efect asupra solutionarii contestatiei.
in cazul plangerilor contraventionale, chiar daca in plangere se cer daune morale sau materiale, dosarul se disjunge, plangerea judecandu-se separat de solicitarea daunelor de orice fel.