Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... refuz predare copii acte
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

refuz predare copii acte

Buna ziua,

Va rog un sfat in urmatoarea situatie: in data de 18 iunie a.c. tatal meu a fost implicat intr-un accident rutier, exclusiv cu daune materiale. La faza locului s-a deplasat un echipaj al politiei care a incheiat un proces verbal prin care s-a stabilit vinovatia celuilalt sofer.

Am incercat sa deschidem un dosar de daune la compania asiguratoare a "vinovatului", dar ni s-au cerut niste copii ale unor acte (C.I. sofer, C.I. proprietar, certificat de inmatriculare, copie RCA) pe care "partea adversa" refuza de o saptamana sa ni le trimita.

Ce putem face in aceasta situatie? Din pacate, masina noastra este avariata peste posibilitatile noastre financiare de a suporta costul reparatiei, apoi judecata pentru recuperarea contravalorii reparatiei.

Multumesc pentru ajutor.
Buna ziua,

Daca s-a intocmit PV de catre Politie, toate datele despre soferul/ auto vinovat se regasesc in document.

Societatea de asigurare este obligata sa primeasca avizarea de dauna, sa efectueze constarea avariilor daca polita de asigurare a vinovatului este valabila.

In prima faza insistati sa obtineti PV de constatare a avariilor si acceptul de a intra in reparatie la un service partener al asiguratorului.

O asigurare CASCO, v-ar fi ajutat.