Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit auto

Ce impozit se ia la primarie pentru o masina TV produsa in Romania cu motor de Brasov categoria automobil mixt cu masa totala maxima autorizata 3350 kg cu capacitate motor 3119cm3? :rtfm: La asigurare se plateste in categoria automobil mixt, la rovinieta pana la 3,5 tone, iar la primarie :-/ E normal sa fie incadrata la autovehicole cu masa totala autorizata pana la 12 tone (camioane)? :confused:
In cartea de identitate a masinii este specificat la tipul de autoturism, autoutilitara, iar aceasta se incadreaza la auto cu masa totala autorizata pana in 12 tone. Nu are nici o legatura, cu grila de plata a asigurarilor sau rovinietei, se plateste conform grilei de impozitare prevazuta in Codul Fiscal.
In cartea de identitate a masinii este specificat automobil mixt cu 6 locuri...