Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate anula o hotarare judecatoreasca definitiva si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate anula o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila?

Buna dimineata!
Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi intr-o problema putin neobisnuita.
O scoala gimnaziala(la care lucrez) a primit de curand o hotarare judecatoreasca definitiva, irevocabila si executorie pentru recalcularea si plata diferentelor salariale pentru anul 2009, pentru o doamna profesoara( mentionez ca desi procesul a fost castigat din 2010 doamna profesoara abia de curand a adus copie dupa hotarare si a facut cerere de plata). Problema care se pune este faptul ca salariata, desi era titulara la noi, nu era salariata noastra in acea perioada. Evident undeva s-a facut o greseala insa, ce putem face noi, ca scoala, in aceasta situatie? Poate fi ceruta cumva anularea acestei hotarari? Cum putem plati drepturi salariale pe o perioada in care nu a figurat nici in statul de plata si nu a fost incheiat nici contract de munca, doamna profesoara fiind detasata la o alta scoala?
Va multumesc frumos!
Pe scurt, daca exista o hotarare irevocabila aceasta va trebui pusa in executare-fara discutii.
Indiferent de motivul nemultumirii cauzate de existenta acestei hotarari si de orice initiative in vederea anularii, - aceasta trebuie adusa la indeplinire de buna voie sau prin executare silita. Mai bine de bunavoie !
Asta e problema, ca nu am ce pune in aplicare. Ce diferente sa platesc daca salariata nu a lucrat nici o zi la noi in acea perioada?
Va rog frumos sa ma ajutati cu o solutie! Inteleg ca nu se mai poate face nimic pe cale judecatoreasca, dar ce as putea face in situatia asta?