Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Returnare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Returnare

Buna ziua,

Cum se procedeaza in cazul in care o firma are de returnat unui fost client o suma de bani (o plata in avans), dar acesta refuza sa ridice banii si nu ofera alternative de returnare?

Multumesc
Daca ati emis factura de avans, faceti storno pentru aceasta, si o trimiteti prin posta, cu confirmare de primire.
In ceea ce priveste banii, ii puteti vira in contul bancar, daca il cunoasteti.
Daca nu puteti vira astfel banii, puteti sa faceti o adresa, prin care il anuntati ca nu mai puteti onora comanda (din ce motive, si evident, sa fie temeinice), motiv pentru care ii aduceti la cunostinta ca se reziliaza contractul (daca ati incheiat si un contract) si il invitati oficial sa vina sa ridice banii.
Daca nici astfel nu il determinati sa vina sa ridice avansul platit, ii pastrati pana va veni...nu stiu, cu ce va incomodeaza daca el nu vine sa-si ia banii?