Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Avans fara onorarea comenzii.
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Avans fara onorarea comenzii.

Buna ziua,

Sunt Intreprindere Individuala. Am dat un avans (pt. o tabla de cupru), am primit o factura proforma + chitanta, dar comanda nu a mai fost onorata. Nu pot lua legatura cu vanzatorul deoarece nu raspunde la telefon, si are sediu in alt oras. Am incercat la OPC, dar mi s-sa spus ca nu se ocupa de persoane juridice. Ce pot sa fac pt. a-mi recupera banii? Multumesc.
Comisariatul garzii financiare responsabil,actiune in instanta
Incercati o conciliere, daca nu are rezultate actiune in instanta
Garda financiara nu are nici o legatura !
Sa inteleg ca din asa multe institutii ale statului, nu exista un organ care sa ia masuri in cazul de fata? Nu este vorba despre o suma mare, dar totusi banul e ban. Pe anaf.ro am gasit un formular pt. sesizari. Merita sa incerc ?
Mi se pare pierdere de timp si de bani actiunea in instanta deoarece nu e vorba de o suma mare dar totusi sunt banii mei oricat de putini ar fi.
Trebuie sa se poata rezolva traba asta si mai usor!?
Multumesc
Dumneavoastra vorbiti despre un litigiu in zona comerciala (ati comandat o marfa, ati primit o factura proforma, ati achitat partial marfa comandata).
Ar trebui sa cereti instantelor competente recuperarea avansului sau onorarea comenzii; ANAF se ocupa de impozite/taxe.
Sa inteleg ca din asa multe institutii ale statului, nu exista un organ care sa ia masuri in cazul de fata?

Pai instanta ( in cazul de fata judecatoria) nu este o institutie a statului ??
Pe anaf.ro am gasit un formular pt. sesizari. Merita sa incerc ?

Aveti dreptul constitutional de a face sesizari la orice institutie si de a primi un raspuns in termen de 30 zie.
In cazul de fata ANAF va va raspunde ca nu are competente in rezolvarea unei probleme comerciale intre 2 societati