avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA vinzare aparatament cu sau fara tva?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

vinzare aparatament cu sau fara tva?

in anul 2008,am cumparat un apartament pe firma la val de 400.000 cu tva de 19%.pe care l-am inchiriat si am incasat chiria cu tva;nu am facut modernizari.
In anul 2011 vreau sa-l vind la val de 230.000 lei
1. il vind cu tva sau fara tva?
2.val ramasa neamortizata este deductibila fiscal sau nu?
maria
Cel mai recent răspuns: evanca , utilizator 08:03, 4 Martie 2011
1. cf art 141, alin 2 lit f, livrarea unei constructii care nu este noua (vedeti definitia constructiei noi) este scutita de tva. In acest caz se va face ajustarea tva dedus la achizitie cf art 149.
Se poate opta pt taxarea vinzarii prin depunere unei notificari inainte de efectuarea operatiunii, caz in care nu se va mai efectua ajustarea deducerii.
Calculati si vedeti ce va este mai avantajos.
2. valoarea neamortizata in cazul in care bunul vindut este cheltuiala deductibila.

Pretul de vinzare trebuie sa fie pretul pietei.
total taxa dedusa la achizitie = 76.000 lei
taxa de ajustat in cazul vanzarii fara tva = 17/20 x 76.000 = 64.600 lei
taxa de colectat in cazul vanzarii cu tva = 230.000 x 24% = 55.200 lei

catre cine doriti sa vindeti imobilul?
catre persoana fizica

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare apartament SPATARCLAUDIA SPATARCLAUDIA in anul 2010 am achizitionat un apartament pe firma cu tva deductibil fiind constructie noua, in anul 2015 doresc sa-l vand,In ce conditii il pot vinde fara ... (vezi toată discuția)
Tva modernizare locuinta de serviciu administrator ionescus ionescus In anul 2007 societatea a cumparat un apartament care are destinatia locuinta de serviciu si care este pusa la dispozitie administratorului in baza unui ... (vezi toată discuția)
Pierdere amalianeag amalianeag Situatia la 31 dec 2009 este pierdere. In acest caz, sunt deductibile chelt cu donatiile si sponsorizarile? Calculul trebuie facut chiar daca este pierdere, ... (vezi toată discuția)