Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... PERMIS CATEGORIA B,PENTRU TRACTOR SI MOPEDE 2013
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

PERMIS CATEGORIA B,PENTRU TRACTOR SI MOPEDE 2013

ESTE PERMIS CONDUCEREA PE DRUMURILE PUBLICE A UNUI TRACTOR RUTIER CU UTILAJE AGRICOLE,S-AU CU REMORCA,SI CONDUCEREA SCUTERELOR CU CAPACITATEA CILINDRICA DE 125CC LA MOTOR CU PERMIS DE CONDUCERE CATEGORIA B??VA MULTUMESC!
În conformitate cu ORDONANŢA DE URGENŢÃ nr. 195 din 12 decembrie 2002 privind circulaţia pe drumurile publice – REPUBLICATÃ:
Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:

f)categoria B:
1.autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2.ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3.ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;