avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... PERMIS CATEGORIA B,PENTRU TRACTOR SI MOPEDE 2013
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

PERMIS CATEGORIA B,PENTRU TRACTOR SI MOPEDE 2013

ESTE PERMIS CONDUCEREA PE DRUMURILE PUBLICE A UNUI TRACTOR RUTIER CU UTILAJE AGRICOLE,S-AU CU REMORCA,SI CONDUCEREA SCUTERELOR CU CAPACITATEA CILINDRICA DE 125CC LA MOTOR CU PERMIS DE CONDUCERE CATEGORIA B??VA MULTUMESC!
Cel mai recent răspuns: PaulHaiducu , utilizator 10:54, 14 Februarie 2013
În conformitate cu ORDONANŢA DE URGENŢÃ nr. 195 din 12 decembrie 2002 privind circulaţia pe drumurile publice – REPUBLICATÃ:
Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:

f)categoria B:
1.autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2.ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3.ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Noul cod rutier sandidu sandidu conform N.C.R \\"\\"\\"\\"Categoria B: 3.ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un ... (vezi toată discuția)
Categoria b si tr ContSters308198 ContSters308198 Salutare! Eu am permisul luat acum 13 ani, atunci am dat pt b si tr. intrebarea mea este> Pot eu sa conduc un vehicul si o remorca cu masa mai mare de ... (vezi toată discuția)
Eu am cat b ContSters504976 ContSters504976 Daca pot sa tractez o semiremorca avand 1800 de kg cu cat b sau cu cat be (vezi toată discuția)