Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Eu am cat b
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Eu am cat b

Daca pot sa tractez o semiremorca avand 1800 de kg cu cat b sau cu cat be
Cred ca va trebuie si categoria E in cazul de fata
categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;
g) categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;
www.e-drpciv.ro/legislatie/codul-rutier-simplificat/
Ionut.ion, utilizator