avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Avalanșă de modificări în Codul muncii - analize și detalieri. Tot ce trebuie să știe angajatorii pentru conformare la noua legislație. Rezervă loc și participă → 

Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Eu am cat b
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Eu am cat b

Daca pot sa tractez o semiremorca avand 1800 de kg cu cat b sau cu cat be
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 12:57, 20 Septembrie 2018
Cred ca va trebuie si categoria E in cazul de fata
categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;
g) categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;
www.e-drpciv.ro/legislatie/codul-rutier-simplificat/
Ultima modificare: Joi, 20 Septembrie 2018
Ionut.ion, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Categoria b si tr ContSters308198 ContSters308198 Salutare! Eu am permisul luat acum 13 ani, atunci am dat pt b si tr. intrebarea mea este> Pot eu sa conduc un vehicul si o remorca cu masa mai mare de ... (vezi toată discuția)
Ce am voie cu categoria b draganjvc draganjvc am un opel astra h de 1380kg greutatea proprie si 1920 kg maxim autorizat si o rulota de 970kg greutatea proprie si 1000kg maxim autorizat .cu disc de ... (vezi toată discuția)
Noul cod rutier andra-celia andra-celia Buna ziua, am permis categ B si lucrez pe o autoutilitara de 3,5 tone, am nevoie de categoria C? Va multumesc (vezi toată discuția)