Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diminuarea salariului pe nedrept
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diminuarea salariului pe nedrept

M-am angajat la o societate comerciala cu capital de stat si mi-au dat un salariu mai mic cu 400 lei fata de cel care era prevazut in organigrama.As vrea sa stiu daca este legal .
Cuantumul salariului este prevazut in contractul individual de munca, si nu in organigrama. Solicitati un fluturas sa vedeti daca salariul corespunde cu cel din contract, si sa vedeti exact ce retineri vi s-au facut.

Depinde si de sistemul de salarizare practicat in cadrul societatii: in regie, in acord, in functie de norma sau alte aspecte de acest gen.
Mirela Durnea - Expert contabil, Contabil
Pana la proba contrarie, este aparent ilegal insa nu stim nimic despre motivul diminuarii pentru ca in functie de acesta sa putem contestasau nu scaderea salariului.
rambela

Probabil dvs ati vazut cuantumul salariului maxim ... angajatorul nu are obligatia decat de a va acorda salariul minim brut pe economie ..
@rambela, fara mai multe amanunte, cred ca nu va poate da nimeni un raspuns concret.