Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA neaplicare tva la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

neaplicare tva la incasare

Buna ziua, pentru ca cifra de afaceri depaseste 2.250.000 ron firma nu aplica tva la
incasare. se fac achizitii si de la firme care aplica acest sistem.intrebarea mea este
daca eu ca firma care nu aplica tva la incasare trebuie sa fac inregistrari in plus fata
de cele de pina acum, adica sa evidentiez separat tva-ul provenind de la aceste achizitii adica de la firme care aplica tva la incasare? In jurnalul TVA de incasari nu
exista rubrica pentru asa ceva.Jurnalul este generat de un program de gest.si contab.
In decontul TVA se evidentiaza separat aceste achizitii, Cu multumiriX-(
nu
Nici dumneavoastra nu puteti deduce TVA-ul de pe facturile primite de la furnizorii care aplica TVA-ul la incasare decat la momentul platii.

Nici nu trebuie sa apara in jurnalul TVA, in momentul in care inregistrati factura TVA-ul afarent se duce pe 4428, si sta in "stand by" pana ce platiti factura si o sa se inchida cu 4426, moment in care o sa apara in jurnalul TVA. ( verificati ce note contabile va face programul, ar trebui sa aveti sa bifati "TVA la incasare" pe undeva.
celeterm, utilizator
celeterm a scris:

Nici nu trebuie sa apara in jurnalul TVA, in momentul in care inregistrati factura TVA-ul afarent se duce pe 4428,

TVA-ul neexigibil aferent facturilor care fac obiectul discutiei apar in Jurnalul de cumparari.

[ link extern ] /

@zita-lucia
Modelul il puteti descarca de aici:
[ link extern ]

Indicat ar fi sa luati legatura cu administratorul programului de contabilitate, pentru a va actualiza versiunea cu noile modificari legislative. S-au modificat deasemenea si formularele 300 si 394.
Buna ziua,ma aflu intr-o ceata totala, administratoorul programului a facut actualizarile, totusi
jurnalul tva de cumparari cu are rubrica de tva neexigibil.Inregistrarea contabila este urmat.:
la achizitie: 4426 = 401 513.88
la plata facturii 4426 = 4428 513.88 ceea ce mi se pare aberant pentru ca se dubleaza val.TVA in 4426.Inregistrare numai pentru facturile platite.Pentru celelalte ramine
inregistrarea veche 4426 = 401 chiar daca au fost achizitii de la furniz.care aplica TVA la inc.
Dar nedumerirea mea a ramas.Daca eu nu aplic regimul de TVA la incasare adica nu astep
sa incasez facturile pentru ca sa platesc TVAul incasat, de ce nu pot deduce TVA la facturile
de la furnizorii care aplica TVA la incasare?
zita-lucia a scris:
jurnalul tva de cumparari cu are rubrica de tva neexigibil.

Banuiesc ca ati vrut sa scrieti ca "nu are rubrica de tva neexigibil", ceea ce este incorect.
Inregistrarea contabila este urmat.:
la achizitie: 4426 = 401 513.88

Daca aveti in program optiunea "TVA la incasare" aceasta trebuie selectata si in principiu programul ar trebui sa va genereze aceasta inregistrare. Daca nu, sa o modificati Dvs. dupa ce efectuati inregistrarea contabila. Dar nu mi se pare in regula.
Contul 4428 aferent TVA neexigibil trebuie sa poarte un analitic, pentru a se face distinctia intre TVA-ul aferent facturilor primite de la firmele care aplica sistemul "TVA la incasare" si TVA-ul aferent achizitiilor pe baza de aviz. Altfel nu le mai dati de cap.
la plata facturii 4426 = 4428 513.88 ceea ce mi se pare aberant pentru ca se dubleaza val.TVA in 4426.

Foarte corect!
Pentru celelalte ramine inregistrarea veche 4426 = 401 chiar daca au fost achizitii de la furniz.care aplica TVA la inc.

Luati legatura urgent cu administratorul softului respectiv si explicati-i despre ce este vorba. Nu puteti lasa inregistrarile asa si nici sa va intoarceti cu o luna si jumatate in urma pentru a modifica inregistrarile contabile. In afara de aceasta, trebuie modificat jurnalul de cumparari. Eventual aratati-i acestuia modelul aparut pe site-ul ANAF. Este obligat sa respecte si sa aplice legea, atata timp cat are licenta pentru program.
Dar nedumerirea mea a ramas.[...] de ce nu pot deduce TVA la facturile de la furnizorii care aplica TVA la incasare?

Pentru ca aceasta este legea si pentru ca de ea beneficiaza cei care aplica sistemul "TVA la incasare". Adica furnizorii Dvs. nu isi colecteaza TVA-ul decat in momentul in care le achitati facturile respective. Iar Dvs. nu puteti deduce acest TVA pana la momentul in care achitati. Daca achitati partial o suma dintr-o factura, deduceti TVA numai aferent platii respective, nu intregii valori a facturii pentru care ati efectuat plata partiala.

Aveti deasemenea grija cum intocmiti declaratiile 300 si 394.

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal