Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pentru anonim (cel care afirma de 42 de zile): ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pentru anonim (cel care afirma de 42 de zile): concediu crestere copil...

Scrie in lege de cele 42 de zile ? Nu cred, e discriminator pentru celelalte mame. Eu am platit concediu pentru cresterea copilului 7.829.350 lei si celorlalte mame care au nascut in anugust 2004. Am procedat gresit ?

Cele ``42 de zile`` de concediu postnatal le gasesti in L 19/2000. Pt. ac. indemniz.de crestere a copilului pana la 2 ani, care nu e totuna cu indemniz.de maternitate, este de 85% din 9.211.000 lei, prin aplicarea art. 125 din L 19.
cgt
Noua legislatie apilcabiula in domeniu. Perioada de sarcina este 42 de zile, iar concediul de lahuza (alaptare) este de tot 42 de zile care se ia de la nasterea copilului.
Dosarul de mai sus se depune dupa efectuarea concediului de alapatre.
Concediul medical constituie stagiu de cotizare - art. 38 din Legea nr. 577/2003.
Cuantumul lunar al indemnizatiei de crestere a copilului, incepind cu data de 1 ianuarie 2005 este de 7.830.000 lei net, care reprezinta 85% din valoarea salariului mediu pe economie la nivel national. www.consultantajuridica.home.ro