avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 144 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pentru anonim (cel care afirma de 42 de zile): ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pentru anonim (cel care afirma de 42 de zile): concediu crestere copil...

Scrie in lege de cele 42 de zile ? Nu cred, e discriminator pentru celelalte mame. Eu am platit concediu pentru cresterea copilului 7.829.350 lei si celorlalte mame care au nascut in anugust 2004. Am procedat gresit ?

Cel mai recent răspuns: MIHAI DANAILA , Consilier juridic 16:02, 21 Martie 2005
Cele ``42 de zile`` de concediu postnatal le gasesti in L 19/2000. Pt. ac. indemniz.de crestere a copilului pana la 2 ani, care nu e totuna cu indemniz.de maternitate, este de 85% din 9.211.000 lei, prin aplicarea art. 125 din L 19.
cgt
Noua legislatie apilcabiula in domeniu. Perioada de sarcina este 42 de zile, iar concediul de lahuza (alaptare) este de tot 42 de zile care se ia de la nasterea copilului.
Dosarul de mai sus se depune dupa efectuarea concediului de alapatre.
Concediul medical constituie stagiu de cotizare - art. 38 din Legea nr. 577/2003.
Cuantumul lunar al indemnizatiei de crestere a copilului, incepind cu data de 1 ianuarie 2005 este de 7.830.000 lei net, care reprezinta 85% din valoarea salariului mediu pe economie la nivel national. www.consultantajuridica.home.ro

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de paternitate micky75 micky75 DACA INTRU IN CONCEDIU DE PATERNITATE CARTEA DE MUNCA SE INTRERUPE SAU NU? SOTIA TREBUIE SA NASCA IN JUR DE 2 APRILIE EU CA TATIC DE CAND POT SA INTRU IN ... (vezi toată discuția)
Stagiu de cotizare concediul de maternitate efectuat inainte de nastere (exeptand cele 42 zile pt. postnatal obligatorii) este luat in calcul la calcularea stagiului de cotizare ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie ContSters193397 ContSters193397 daca sotul meu a depus dosarul pt indemnizatie care il ea el,eu mai am dreptul la concediu medical de lahuzie? (vezi toată discuția)