avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 876 soluții astăzi

Rămâi informat cu avocatnet.ro, acum și pe Google News. Click aici și apasă pe urmărește-ne (follow sau steluță)!

Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort prin procurator
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort prin procurator

In cazul unui divort prin procurator (dat fiind faptul ca reclamantul are resedinta in strainatate), procuratorul ne fiind ruda si nici avocat poate pune concluzii orale? sau concluzii scrise? sau daca nu pune concluzii poate instanta sa respinga divortul ca nesustinut? Mentionez ca reclamanta s-a prezentat la unul din termene si a acceptat toate cererile reclamantului.
Procuratorul nefiind avocat nu va putea pune concluzii orale, dar va putea depune concluzii scrise. In plus va putea angaja avocat daca acest drept i-a fost dat prin procura.

Procuratorul trebuie sa se prezinte la toate termenele de judecata daca dvs aveti calitatea de reclamant.
Concluziile sunt una si sustinerea cererii e alta.
In sedinta de judecata presedintele completului a pus in vedere procuratorului sa depuna la dosar probe pentru dovedirea gradului de rudenie pentru a pune concluzii. Procuratorul a spus ca nu e nevoie sa depuna aceste probe intrucat nu doreste sa puna concluzii orale si va depune concluzii scrise. Recactia judecatorului a fost de a afirma stupefiat: :"Concluzii scrise in proces de divort !?"
Ce trebuie sa inteleg? Nu va accepta concluziile scrise? Va putea respinge actiunea pe acest considerent?
Fiecare cu (pre)conceptiile lui... nu are cum sa nu le accepte, poate sa nu le citeasca. :">
Poate sa nu va dea termen de depus concluzii dupa ultima sedinta de judecata.
Concluzii scrise se pot depune in orice dosar, fara exceptie.

Alte discuții în legătură

Concluzii scrise sau note scrise Morgiana Morgiana Buna ziua, Sunt parte parata intr-un dosar, in care, dupa un singur termen cu citare, am vazut ca s-a afisat amanare in pronuntare – din ce motiv, nu ... (vezi toată discuția)
Respingerea actiunii de divort calinpuiu calinpuiu Buna ziua, In ce conditii se poate ajunge la respingerea actiunii de divort pentru soti care au trait impreuna 12 ani pana la momentul introducerii actiunii ... (vezi toată discuția)
Procurorul de sedinta va pune concluzii verbale si scrise intr-un dos. penal ? cristiannegru cristiannegru - procurorul de sedinta - care participa la termenele de judecata intr-un Ds. penal, va pune Concluzii verbale si Concluzii scrise la ultimul Termen de ... (vezi toată discuția)