Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... hotarare de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

hotarare de divort

am si eu o nelamurire.in hotararea de divort a mamei , in prima parte se precizeaza cerintele paratei, printre care si pastrarea numelui dobandit prin casatorie. in partea finala se precizeaza ca instanta admite actiunea formulata de reclamanta, presupun ca inclusiv pastrarea numelui, dar nu se precizeaza concret daca isi va pastra acest nume dobandit prin casatorie. daca nu se precizeaza concret in partea finala, mama isi poate pastra numele dobandit prin casatorie??????????. multumesc mult anticipat celor care ma pot sfatuii in aceasta problema
instanta trebuia sa se pronunte separat pe acest aspect si sa scrie in mod clar ce nume va purta. altfel va avea probleme. sa faca o cerere de lamurire dispozitiv la instanta
multumesc mult. si pt acesta actiune trebuiesc sa angajez un avocat, sau depun o cerere la registratura? multumesc inca o data
La registratura o cerere de completare dispozitiv. Daca instanta nu s-a pronuntat eu nu vad ce probleme sa aiba.
multumesc mult.problema este ca hotararea de divort este definitiva si irevocabila data din 1995, persoana in cauza ( mama) nu a folosit sau nu a avut nevoie de ea pana anul acesta cand a expirat buletinul.multumesc mult
Ori nu e tocmai din '95 hotararea, ori buletinul a expirat mai demult ca buletinul e valabil 10 ani.
A fost mama cu hotararea la evidenta populatiei si nu i-a primit actele ?