avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Taxa auto inmatriculare provizorie prin ordonanta ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Taxa auto inmatriculare provizorie prin ordonanta presedentiala

Am dat in judecata Serviciul inmatriculari auto in 2012 pt refuzul inmatricularii auto fara plata taxei de prima inmatriculare ... asa cum afacut toata lumea .
���� Practic .. am luat din Germania un VW Euro 3 . Pana la finalizarea procesului am deschis o actiune prin care am solicitat pe cale de Ordonanta presedintiala sa se dispuna inmatricularea provizorie pe perioada nedeterminata ( pana la terminarea procesului pe fond ) , iar instanta mi-a admis aceasta prima actiune . E drept ca parata poate sa faca recurs , dar pana la recurs eu pot solicita inmatricularea provizorie a auto in baza Ordonantei presedentiale ? Dupa ce o sa castig procesul deschis pe fond in 2012 , mai trebuie sa platesc TAXA DE MEDIU conform noului act normativ din 2013 ? Ca sa stiu daca o mai inmatriculez in RO sau la bulgari !!!��Va multumesc anticipat !!
Cel mai recent răspuns: vidoqc , utilizator 17:41, 21 Mai 2013
In aceesi speta pe legea 9 din 2012 , 2 colegi s-au judecat la Tribunal . Unula pierdut , celalalt a castigat ( la complete diferite ) . O instanta a motivat ca nu se creeaza prin Legea 9 din 2012 o discriminare contrara legislatiei europene UE , iar celalalta instanta a motivat ca legea respectiva este discriminatorie . Acum, cel care a pierdut ...a introdus RECURS la Curtea de Apel pe care l-a motivat cu continutul sentiei colegului care a castigat procesul si care si-a inmatriculat masina fara plata taxei auto . Traim in Romania ........
Ati castigat procesul?
Ce s-a facut cu Ordonanta Presedintiala? A fost admisa sau nu? Va rog un raspuns, sunt in aceeasi situatie ca si dvs.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordonanta presedintiala - inmatriculare auto marry_01 marry_01 AM DEPUS O ORDONANTA PRESEDENTIALA PENTRU A-MI PRELUNGI NUMERELE PROVIZORI LA MASINA PANA LA JUDECAREA CAUZEI. AM DEPUS-O LA JUDECATORIE LUNA ACEASTA ADICA ... (vezi toată discuția)
Am pierdut proces pe timbru de mediu vidoqc vidoqc Am pierdut procesul pentru inmatricularea auto fara plata Timbrului de Mediu. Vreau sa fac recurs. Are cineva un sfat, ce ar trebui sa trec in motivare? (vezi toată discuția)
Cum obtinem numere provizorii pana la solutionarea cererii de inmatriculare fara plata taxei pe l9/2012 ? Roland Mindrila Roland Mindrila Ce optiuni avem in cazul in care vrem sa circulam cu masina: 1. Prin depunerea certificatului de grefa, care atesta litigiul in vederea inmatricularii fara ... (vezi toată discuția)