Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Taxa auto inmatriculare provizorie prin ordonanta ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Taxa auto inmatriculare provizorie prin ordonanta presedentiala

Am dat in judecata Serviciul inmatriculari auto in 2012 pt refuzul inmatricularii auto fara plata taxei de prima inmatriculare ... asa cum afacut toata lumea .
���� Practic .. am luat din Germania un VW Euro 3 . Pana la finalizarea procesului am deschis o actiune prin care am solicitat pe cale de Ordonanta presedintiala sa se dispuna inmatricularea provizorie pe perioada nedeterminata ( pana la terminarea procesului pe fond ) , iar instanta mi-a admis aceasta prima actiune . E drept ca parata poate sa faca recurs , dar pana la recurs eu pot solicita inmatricularea provizorie a auto in baza Ordonantei presedentiale ? Dupa ce o sa castig procesul deschis pe fond in 2012 , mai trebuie sa platesc TAXA DE MEDIU conform noului act normativ din 2013 ? Ca sa stiu daca o mai inmatriculez in RO sau la bulgari !!!��Va multumesc anticipat !!
In aceesi speta pe legea 9 din 2012 , 2 colegi s-au judecat la Tribunal . Unula pierdut , celalalt a castigat ( la complete diferite ) . O instanta a motivat ca nu se creeaza prin Legea 9 din 2012 o discriminare contrara legislatiei europene UE , iar celalalta instanta a motivat ca legea respectiva este discriminatorie . Acum, cel care a pierdut ...a introdus RECURS la Curtea de Apel pe care l-a motivat cu continutul sentiei colegului care a castigat procesul si care si-a inmatriculat masina fara plata taxei auto . Traim in Romania ........
Ati castigat procesul?
Ce s-a facut cu Ordonanta Presedintiala? A fost admisa sau nu? Va rog un raspuns, sunt in aceeasi situatie ca si dvs.
Multumesc.