Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ajustare TVA perisabilitati
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ajustare TVA perisabilitati

Incepand cu 01..01.2013 TVA pentru perisabilitati se ajusteaza lunar sau anual la incheierea exercitiului?
Incepand cu 1 ianuarie 2013, prevederile de la art. 128 alin. 8) lit. a), b) si c) au fost retranspuse in cadrul prevederilor art. 148 alin. (2) din Codul fiscal . Astfel, incepand cu 1 ianuarie 2013, nu se ajusteaza deducerea initiala a taxei in cazul:

a) bunurilor distruse sau pierdute ca urmare a unor calamitati naturale ori a unor cauze de forta majora, in conditiile in care aceste situatii sunt demonstrate sau confirmate in mod corespunzator, precum si bunurilor furate dovedite legal prin hotarare judecatoreasca definitiva;
b) bunurilor de natura stocurilor degradate calitativ, care nu mai pot fi valorificate, precum si activelor corporale fixe casate, altele decat bunurile de capital, in conditii stabilite prin norme;
c) perisabilitatilor, in limitele prevazute prin lege, precum si a pierderilor tehnologice sau, dupa caz, al altor consumuri proprii, in conditii stabilite prin norme;
d) situatiilor prevazute la art. 128 alin. (8).

Conform normelor metodologice recent aprobate, potrivit prevederilor art. 148 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal nu se fac ajustari ale taxei deductibile:

a) in cazul bunurilor de natura stocurilor degradate calitativ, care nu mai pot fi valorificate, respectiv cele care indeplinesc in mod cumulativ urmatoarele conditii:

1. degradarea calitativa a bunurilor se datoreaza unor cauze obiective dovedite cu documente. Sunt incluse in aceasta categorie si produsele accizabile pentru care autoritatea competenta a emis decizie de aprobare a distrugerii;
2. se face dovada ca bunurile au fost distruse.

[ link extern ]

[ link extern ] /