Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale responsabilitati in cesiunea unei firme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

responsabilitati in cesiunea unei firme

Am cesionat 100% partile sociale a unui SRLcu activitate 1,5 ani ,fara datorii la stat sau altundeva,societatea nu a fost pe profit in acest timp,deoarece veniturile din vanzari nu acopereau cheltuielile,activitatea fiind de productie si desfacere.Ce responsabilitati mai am eu la firma si pentru cat timp?Ce se antampla cu actele contabile ale firmei pana in momentul cesiunii cat timp am fost administrator,cine trebuie sa le pastreze ,mentionez ca nu sa facut nici un act de predare-primire decat contractul de cesiune si restul actelor de inregistrare la ONRC.
ati predat partile sociale. ok. se prezuma ca din momentul emiterii Incheierii de catre Registrul Comertului dv sunteti descarcat de orice obligatii fata de societate.
Pueteti fi raspunzator pentru activitatea societatii pana la data cesiunii. Ar trebui sa faceti si predare primire a arhivei contabile si a stampilei pentru a evita diverse interpretari ulterioare
Descarcarea de gestiune nu e tocmai un act subinteles. Incetarea calitatii de asociat e cu totul diferita de incetarea calitatii de administrator. Nu e nevoie de predare-primire, ci de descarcare de gestiune.

Oricum, daca societatea e sanctionata pentru fapte aflate sub gestiunea dvs ca administrator, societatea va poate tine raspunzator indiferent cati ani au trecut de la incetarea calitatii de administrator, se raporteaza numai la momentul cunoasterii prejudiciului cauzat de dvs.