Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Intrebare trademark pentru nume de domeniu
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Intrebare trademark pentru nume de domeniu

Buna ziua,

As dori un sfat, daca este posibil.

Apelez la tine pentru un sfat legat de un nume de domeniu, achiztionat de curand. Este vorba despre DroidGator (.) com, un site pe care am inceput sa il dezvolt de curand.

Pe termen lung as vrea sa il ridic destul de mult, astfel incat sa ma pot baza pe el ca si sursa de venit.

Aseara am aflat ca cei de la VerizonWireless & LucasFilm ar avea trademark pe acest nume.

In Alexa Rank (topul celor mai vizitate site-uri) m-am uitat si exista mai multe domenii care au acest "droid" in numele domeniului.

droidforums.net
droid-life.com
slatedroid.com
lidroid.com
droidsans.com
swedroid.se
droider.ru
droid777.com
saltydroid.info
droidgamers.com
thedroidguy.com
disdroid.co.uk
bbqdroid.org
droiddog.com
droidviews.com
droidiser.com
thedroidclub.com
nedroid.com
droidmill.com
n-droid.de
droidlessons.com
droidxforums.com
droidnews.ru
4xdroid.ru
droidscrack.com
ausdroid.net
roms4droid.com
droidextra.org
droidrzr.com
smartdroid.de
exdroid.jp
vondroid.com
fadroid.ir
4ndroid.com
droid-developers.org
eurodroid.com
samdroid.net
galaxy-droid.ru
droidslk.com
docdroid.net
tips4droid.com
studydroid.com
wheresmydroid.com
idroid.us
droidtune.com
thedroidcity.com
droidfiend.com
omgdroid.com
f-droid.org
arkdroid.info
etc. etc. etc.

Chiar si Android.com (proprietatea Google) + sistemul de operare Android este format din An+Droid.

Din cate am gasit, trademarkul arata cam asa:

[ link extern ]

si asa

[ link extern ]

Din cate vad (nu ma pricep foarte bine) trademarkul este valabil pentru (?!?):

Class Goods and Services

This trademark was filed in respect of the below goods and services:
Class 9: Computer, Electrical and Scientific Products

Wireless communications devices, including, mobile phones, cell phones, hand held devices and personal digital assistants, accessories and parts therefor, and related computer software and wireless telecommunications programs ; mobile digital electronic devices for the sending and receiving of telephone calls, electronic mail, and other digital data, for use as a digital format audio player, and for use as a handheld computer, electronic organizer, electronic notepad, and digital camera ; downloadable ring tones and screen savers ; cameras, pagers and calling cards ;

Class 38: Communications Services

Communication services, namely, transmission of voice, audio, visual images and data by telecommunications networks, wireless communication networks, the Internet, information services networks and data networks ; wireless communications services ;

Intrebarea este: imi pot lua domeniul din cauza asta? :(

Multumesc anticipat pentru raspuns!

Catalin
CatalinNic, utilizator
Am facut o cercetare si impreuna cu ce ati scris mai sus pot sa va spun urmatoarele:
- nu exista nici o marca "DroitGator" cu protetie in Romania (nici marca nationala, nici marca comunitara si nici marca internationala cu desemnare Romania); faptul ca folositi aceasta denumire doar pentru un nume de domeniu nu este insa suficient.
- marca gasita de Dvs DROID UK Trademark No. 2544269 este o marca nationala engleza cu protectie in Marea Britanie, ea nu a fost inregistrata in Romania.
- faptul ca ati gasit asa un numar mare de nume de domeniu care contin denumirea de DROID, arata, dupa parerea mea ca aceasta denumire nu a influentat cu nimic gasirea celorlate nume de domeniu care contin DROID; nu am vazut printre ele sa fie DroidGator
-in Romania exista inregistrata marca ANDROID pentru "Hardware de computer; software de computer" in clasa 9, dar aceasta marca are o semantica clara si parerea mea este ca DroidGator nu este o denumire similara.

Va recomand ca urgent sa depuneti la OSIM o cerere de inregistrare a marcii "DroidGator"(fara .com) pentru clasele 38 si 42( neaparat sa indicati intre servicii si realizarea de web) si nu veti trece intre servicii "Hardware de computer; software de computer". Astfel va veti asigura ca numele de domeniu ales de Dvs este aparat de o marca .
Eu cred ca astfel veti putea raspunde oricarei inttentii a tertilor de a va face opozitii la dezvoltarea site-ului Dvs.
Mioara Radulescu, Consultant proprietate industriala
Multumesc pentru raspuns. Nu ma intereseaza inregistrarea acestei marci momentan.

Doresc doar sa stiu daca termenul "droid", care apare in denumirea domeniului poate constitui un motiv pentru o eventuala disputa din partea celui care detine trademarkul pentru aceasta denumire.

Este vorba despre US & WorldWide, nu despre ceea ce se intampla in Romania.

[ link extern ]

Nu cred ca inregistrarea acestei marci in Romania ma pune la adapost de legislatia din US. Ar fi prea simplu ca cineva din Zimbabwe / insulele Solomon, de exemplu, sa obtina marca inregistrata pe o denumire f uzitata (gen iPhone) si sa o poata folosi WorldWide (prin intermediul Internetului).

Domnule Catalin Nic, incerc o dezamagire pentru ca am incercat sa va raspund solicitarii Dvs.
Nu ati inteles propunerea mea. In fapt trebuie sa aveti in vedere relatia foarte importanta intre nume de domeniu si marca inregistrata. Legatura intre acestea este importanta mai ales in stabilirea anterioritatii drepturilor.

Va sfatuiesc sa contactati o casa de avocatura specializata in proprietate intelectuala