Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... transmitere DECIZIE INCETARE cim ART 55B
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

transmitere DECIZIE INCETARE cim ART 55B

Am obligatia sa transmit decizia de incetare CIM fostului angajat (prin of.postal)?!
In cerere a mentionat ca a primit toate drepturile la zi. (aceasta fiind pretentia mea, la orice desfacere CIM....bineinteles, daca e adevarat)
Daca nu o trimit, ce risc si cf. carui art.
Multumesc
In Codul muncii nu este specificat niciun termen pentru comunicarea deciziei de incetare a c.i.m cf. art. 55 lit. b.
Aveti doar obligatia de a pune la dispozitia angajatului aceasta decizie in momentul solicitarii de catre acesta in scris a deciziei cf. art. 8 alin. 3 din HG 500/2011 in termen de 15 zile...
la solicitarea scrisa a fostului angajat, aveti obligatia sa-i comunicati un exemplat de pe decizia de incetare in termen de 15 zile de la data inregistrarii solicitatii ... angajtorul nu are obligatia de a-i comunica prin posta decizia respectiva.

Daca nu-i comunicati in termenul de mai sus decizia, angajatorul este pasibil de amenda de la ITM - 300 lei la 1000 lei.

Potrivit art.8 alin.3 lit.a din HG nr.500/2011, la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.
Cornel Vasile, Consilier juridic
nu am o solicitare scisa! :acute:
ce obligatie am?!...In sensul de a ii comunica decizia, de la data incetarii CIM.
Eu as vrea sa o trimit....dar patronul imi spune ca nu are obligatia...din moment ce "cererea de lichidare la zi" este intocmita de fostul angajat, asadar nu este disponibilizat.....
va multumesc
Herra_, utilizator
Intr-adevar, nu exista obligatia respectiva reglementata in Codul Muncii ... nu are nicio legatura temeiul de drept al incetarii c.i.m. ... singura prevedere legata de comunicarea deciziei de incetare este prevazuta la art.56 alin.2 C.mun. si art.252 alin.3 C.mun. ... in rest , nu exista prevazut asa ceva in Codul Muncii pentru celelalte temeiuri de drept al incetarii unui c.i.m. .....

Prin urmare, numai la solicitarea scrisa atunci apare obligatia angajatorului de a comunica decziia de incetare a c.i.m. ... devin incidente prevederile mentionate mai sus din HG nr.500/2011.
Multumesc.