avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restanta la un apartament cu proprietarul decedat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restanta la un apartament cu proprietarul decedat

familia mea detine un apartement,avem restanta la intretinere ,ce se intimpla daca suntem actionati in judecata ,tinind cont ca tatal meu este decedat si nu s-a deschis taxa de succesiune pina in momentul de fata .multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:19, 18 Februarie 2013
Dvs. mostenitorii trebuia sa aveti grija sa nu se ajunga in instanta.
Ce se intampla mai departe, va dau cateva ipoteze:
- pana la primul termen achitati tot debitul si nu platiti nici cheltuielile de judecata;
- daca nu achitati ca mai sus, este posibil in mare masura sa pierdeti procesul si intanta va obliga sa achitati tot debitul plus celelalte cheltuieli prilejuite de proces;
- chiar in situatia de mai sus, daca tot nu puteti achita debitul, atunci as. prop. poate apela la un executor judecatoresc; ei, in acest caz cheltuielile cresc si mai mult si daca nu se achita integral debitul fatra de as. prop. si cheltuielile cu ex. jr., se poate sa pierdeti locuinta; faza cu succesiunea poate incetini vanzarea prin licitatie - dar trebuie sa nu ajungeti aici in nici-un caz!
Nu ati precizat concret cine detine calitatea de proprietar al apartamentului
In situatia in care proprietar al apartamentului a fost numai tatal dvs,daca asociatia de proprietari ,cu scopul legitim de recuperare debit acumulat va promova actiune in instanta,posibil ca aceasta sa pronunte solutie favorabila
Cu scopul executari hotarari judecatoresti asociatia de proprietari va apela la executor judecatoresc care poate demara procedura de executare silita
Daca restanta nu este achitata ,executorul judecatoresc ,la cererea asociatiei de proprietari va demara o procedura mai complexa.care necesita timp ,care in final poate genera executarea silita asupra bunurilor ce revin mamei dvs in calitate de mostenitoare a defunctului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli de executare pe listele asociatiei de proprietari ContSters362803 ContSters362803 Buna seara! Administratorul a trecut suma ce reprezinta Cheltuielile de Executare Silita in totalul lunar al cheltuielilor de intretinere cu titlul de ... (vezi toată discuția)
Datornic la intretinere deja dat in judecata valentinaman valentinaman Buna seara, Ce se intampla daca un proprietar de apartament dintr-un bloc are datorii la intretinere si este deja in instanta? Ce urmari comform legii ... (vezi toată discuția)
Notificare datorie mai veche de 3 ani suc_de_pere suc_de_pere Buna ziua. As dori sa stiu in ce fel pot sa notific asociatia de proprietari asupra unei datorii mai vechi de 3 ani, asupra careia am o sentinta definitiva si ... (vezi toată discuția)