Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia

va salut
sunt pensionat medical gr.2 , si intre timp mi-am definitivat studiile superioare obtinind diploma de licenta.
as vrea sa va intreb daca diploma are vreo valoare la recalcularea pensiei mele care si asa este destul de mica dupa un stadiu de cotizare de 33 de ani si 8 luni.....:sorry:
1. Diploma in sine si studiile nu are nicio valoare pentru pensie, valoare are numai contributia pentru pensie platita de dvs.

2. Daca ati urmat cursurile la zi (si in aceasta perioada nu ati avut venituri din salarii) atunci perioada de frecventare a cursurilor la zi este asimilata stagiului de cotizare pentru pensie si se valorifica numai la pensia pentru limita de varsta.
Aveti,stagiu potential ?Cat ?