Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Durata pana la promulgare?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Durata pana la promulgare?

Buna ziua!
1. cat timp dureaza pana cand un act normativ ajuns la Presedinte pentru promulgare va fi promulgat?
2. dupa promulgare in cat timp pe publica in Monitorul Oficial?
multumesc
Ramona24, utilizator
Promulgarea legii se face în termen de cel mult 20 de zile de la primire. Înainte de promulgare, Preşedintele poate cere Parlamentului, o singură dată, reexaminarea legii.
Despre alte informatii referitoare la procedura legislativa cititi la adresa [ link extern ]