avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca

Buna ziua , am o intrebare am un angajat care are functia de baza la o alta firma ,iar acum seful vrea sa ii mareasca salariul de la 135 lei la un contract de 1 ora/zi la 1200 lei la un contract de 8 ore/zi.Daca el mai lucreaza si in alta parte cu 8 ore/zi mai poate fi angajat la inca o firma tot cu 8 ore /zi?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:49, 17 Februarie 2009
Nu exista prevederi legale care sa interzica ca un salariat sa aiba 2 contracte individuale de munca cu 8 ore/zi, incheiate cu 2 angajatori.
In conformitate cu prevederile codului muncii:
Art. 35. - (1) Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe functii, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.
(3) Salariatii care cumuleaza mai multe functii sunt obligati sa declare fiecarui angajator locul unde exercita functia pe care o considera de baza.
Stefania26 a scris:

Buna ziua , am o intrebare am un angajat care are functia de baza la o alta firma ,iar acum seful vrea sa ii mareasca salariul de la 135 lei la un contract de 1 ora/zi la 1200 lei la un contract de 8 ore/zi.Daca el mai lucreaza si in alta parte cu 8 ore/zi mai poate fi angajat la inca o firma tot cu 8 ore /zi?
Va multumesc.

Legea admite existenta a 2 contracte cu 8 ore pe zi.
Problema este ca in CIM sa nu se suprapuna orarul pentru cele doua locuri de munca. Nu va avea cum sa lucreze in acelasi timp la 2 societati diferite.
pentru adelaida_07
Va rog sa ne dati baza legala pentru cele afirmate mai sus.
Personal nu am vazut nicaieri in legislatie limitarea, in cazul cumulului de functii, la 2 contracte cu 8 ore pe zi si nici interdictia de suprapunere a orarelor.

Multumesc
Ultima modificare: Marți, 17 Februarie 2009
ContSters20980, utilizator
Cinstit vorbind pentru anumite dileme trebuie sa mai folosim si gandirea proprie...........
Cum pana in prezent nu s-a reusit dedublarea fizica a unui organism, uman sau nu ,cu greu se poate ca un salariat sa lucreze in doua locuri in acelasi timp.
Ar fi interesant de vazut cum poti trage la raspundere un salariat care poate demonstra ca in acelasi timp are si un alt job, iar in ziua respectiva a ales sa faca alta treaba decat cea care il intereseaza pe celalalt angajator.
Ultima modificare: Marți, 17 Februarie 2009
ContSters20980, utilizator
Va multumesc frumos pt raspuns .
In contractul de munca nu este stipulat orarul de la cat la cat v-a lucra angajatul respectiv.Sper sa nu am probleme la ITM .
Ultima modificare: Marți, 17 Februarie 2009
ContSters20980, utilizator

Alte discuții în legătură

Pot avea doua contracte de munca de 8 ore/zi fiecare trecute in cartea de munca? ContSters56609 ContSters56609 Sunt student la master, iar un profesor de-al meu mi-a propus sa lucrez la un proiect de cercetare timp de 1 an si opt luni cu carte de munca si contract de ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca lia19 lia19 Cum este legal sa se procedeze in cazul in care un salariat are doua contracte individuale de munca.Ma refer la sporul de vechime.Este legal sa-l primeasca ... (vezi toată discuția)
2 contracte de munca in aceeasi institutie aetnip aetnip Lucrez ca si cadru didactic auxiliar, norma 8 ore/zi. Pot in timpul programului de lucru (in cele 8 ore, adica in acelasi timp) sa predau si la clasa ca ... (vezi toată discuția)