avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca

Buna ziua , am o intrebare am un angajat care are functia de baza la o alta firma ,iar acum seful vrea sa ii mareasca salariul de la 135 lei la un contract de 1 ora/zi la 1200 lei la un contract de 8 ore/zi.Daca el mai lucreaza si in alta parte cu 8 ore/zi mai poate fi angajat la inca o firma tot cu 8 ore /zi?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:49, 17 Februarie 2009
Stefania26 a scris:

Buna ziua , am o intrebare am un angajat care are functia de baza la o alta firma ,iar acum seful vrea sa ii mareasca salariul de la 135 lei la un contract de 1 ora/zi la 1200 lei la un contract de 8 ore/zi.Daca el mai lucreaza si in alta parte cu 8 ore/zi mai poate fi angajat la inca o firma tot cu 8 ore /zi?
Va multumesc.


Cumulul de funcţii reglementat de Codul muncii presupune existenţa mai multor contracte de muncă, indiferent de tipul lor.
Prin urmare, salariatul respectiv poate avea mai multe c.i.m. cu norma intreaga.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot avea doua contracte de munca de 8 ore/zi fiecare trecute in cartea de munca? ContSters56609 ContSters56609 Sunt student la master, iar un profesor de-al meu mi-a propus sa lucrez la un proiect de cercetare timp de 1 an si opt luni cu carte de munca si contract de ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca lia19 lia19 Cum este legal sa se procedeze in cazul in care un salariat are doua contracte individuale de munca.Ma refer la sporul de vechime.Este legal sa-l primeasca ... (vezi toată discuția)
2 contracte de munca in aceeasi institutie aetnip aetnip Lucrez ca si cadru didactic auxiliar, norma 8 ore/zi. Pot in timpul programului de lucru (in cele 8 ore, adica in acelasi timp) sa predau si la clasa ca ... (vezi toată discuția)