Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca

Buna ziua , am o intrebare am un angajat care are functia de baza la o alta firma ,iar acum seful vrea sa ii mareasca salariul de la 135 lei la un contract de 1 ora/zi la 1200 lei la un contract de 8 ore/zi.Daca el mai lucreaza si in alta parte cu 8 ore/zi mai poate fi angajat la inca o firma tot cu 8 ore /zi?
Va multumesc.
Stefania26 a scris:

Buna ziua , am o intrebare am un angajat care are functia de baza la o alta firma ,iar acum seful vrea sa ii mareasca salariul de la 135 lei la un contract de 1 ora/zi la 1200 lei la un contract de 8 ore/zi.Daca el mai lucreaza si in alta parte cu 8 ore/zi mai poate fi angajat la inca o firma tot cu 8 ore /zi?
Va multumesc.

Cumulul de funcţii reglementat de Codul muncii presupune existenţa mai multor contracte de muncă, indiferent de tipul lor.
Prin urmare, salariatul respectiv poate avea mai multe c.i.m. cu norma intreaga.