Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Un membru IF se poate angaja?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Un membru IF se poate angaja?

Se poate angaja membrul unei Intreprinderi Familiale la un SC,SRL sau SA? Daca da, plateste in continuare CAS si CASS?
iusti38 a scris:

Se poate angaja membrul unei Intreprinderi Familiale la un SC,SRL sau SA? Daca da, plateste in continuare CAS si CASS?

Membrii unei intreprinderi familiale pot fi simultan PFA sau titulari ai unor intreprinderi individuale. De asemenea, acestia pot cumula si calitatea de salariat al unei terte persoane care functioneaza atat in acelasi domeniu, cat si intr-un alt domeniu de activitate economica decat cel in care si-au organizat intreprinderea familiala.
Membrii unei intreprinderi familiale sunt asigurati in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale si au dreptul de a fi asigurati in sistemul asigurarilor sociale de sanatate si al asigurarilor pentru somaj, in conditiile prevazute de lege.