avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie(usurare sau chin)
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie(usurare sau chin)

va rog frumosce acte am nevoie si ce sa dovedesc la stabilirea pensiei...-perioada lucrata;vechime;ore de noapte;ore suplimentare??tot ce imi este de folos,va multumesc frumos,multa sanatate si o zi buna.
Cel mai recent răspuns: Gabi50 , utilizator 20:01, 21 Februarie 2013
Pentru a primi pensie pentru limita de varsta trebuie depus la Casa judeteana de pensii un dosar continand cerere tip (se gasesc la casele de pensii si la angajator) si următoarele documente:
- carnet de muncă seria .................. nr. .................., în original şi copie;
- carnet de asigurări sociale seria .................. nr. .................., în original şi copie;
- livret militar seria .................. nr. .................., în copie;
- buletin/ carte de identitate seria .................. nr. .................., în copie;
- certificat de naştere şi/ sau certificate de căsătorie seria .................. nr. .................., în copie;
- diploma de studii şi foaia matricolă, în copii, sau adeverinţă de certificare a perioadelor de studii învăţământ superior nr. .................. din ..................;
- adeverinţă privind sporurile la salariu ............................;
- adeverinţă privind grupa superioară/ condiţii de muncă ......................;
- alte acte pentru dovedirea perioadelor de activitate şi a veniturilor realizate.

Sa aveti bafta si pensie cat mai lunga.
Atentie la adeverintele privind sporurile la salariu - fiecare spor sa aibe baza legala a acordarii lui ( sporul de .... a fost acordat in baza art... din Lg.....)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dosar de pensionare pe caz de boala Anca07 Anca07 va rog sa imi spuneti care sunt actele necesare intocmirii unui dosar de pensionare pe caz de boala. multumesc! (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate gradul iii lupi69 lupi69 Buna seara.vreau sa-mi fac dosarul pentru pensie de boala gr.3.Imi puteti spune de ce acte am nevoie? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Intocmirea dosarului de pensionare BUNA ZIUA ! Am lucrat la mai multi angajatori , am terminat si somajul , cine i-mi intocmeste dosarul de pensie pentru limita de varsta? VA MULTUMESC (vezi toată discuția)