Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie(usurare sau chin)
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie(usurare sau chin)

va rog frumosce acte am nevoie si ce sa dovedesc la stabilirea pensiei...-perioada lucrata;vechime;ore de noapte;ore suplimentare??tot ce imi este de folos,va multumesc frumos,multa sanatate si o zi buna.
Pentru a primi pensie pentru limita de varsta trebuie depus la Casa judeteana de pensii un dosar continand cerere tip (se gasesc la casele de pensii si la angajator) si următoarele documente:
- carnet de muncă seria .................. nr. .................., în original şi copie;
- carnet de asigurări sociale seria .................. nr. .................., în original şi copie;
- livret militar seria .................. nr. .................., în copie;
- buletin/ carte de identitate seria .................. nr. .................., în copie;
- certificat de naştere şi/ sau certificate de căsătorie seria .................. nr. .................., în copie;
- diploma de studii şi foaia matricolă, în copii, sau adeverinţă de certificare a perioadelor de studii învăţământ superior nr. .................. din ..................;
- adeverinţă privind sporurile la salariu ............................;
- adeverinţă privind grupa superioară/ condiţii de muncă ......................;
- alte acte pentru dovedirea perioadelor de activitate şi a veniturilor realizate.

Sa aveti bafta si pensie cat mai lunga.
Atentie la adeverintele privind sporurile la salariu - fiecare spor sa aibe baza legala a acordarii lui ( sporul de .... a fost acordat in baza art... din Lg.....)