Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcool la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcool la volan

Subiect: alcool la volan
Buna ziua,
In urma cu ceva timp am fost prin la volan cu o alcolemie de 0,48 la mie am stat 6 luni de zile asteptand analiza la sange, in sfarsti mi-au venit 0,9 si 0,7 la interval de o ora. Imi puteti spune va rog ce patesc: dosar penal, cat timp o sa ma stau fara permis, pot primii cu suspendare? va rog sunt terminat am 20 de ani si nu ma gandesc la altceva decat ca mi-am ruinat toata viata. Spuneti-mi ce sanse am sa scap cat mai usor.

Multumesc!!!

Daca achitati dvs analizele nu dura 6 luni,in continuare, daca nu solicitati dvs este posibil ca organul de urmarire penala sa solicite calculul retroactiv, unde la fel daca nu-l platiti posibil sa dureze chiar mai mult pana sa vina rezultatul.
asta am inteles.....dar pedeapsa pe care o primesc ...? in ce consta
daca alcoolemia este peste 0,80 la mie, intre 1 si 5 ani si anularea permisului.
daca alcoolemia este sub 0,80 la mie, amenda.