Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... inmatriculare auto pana la 15 martie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

inmatriculare auto pana la 15 martie

Buna seara!
Doresc sa cumpar o masina second hand care este inmatriculata in Romania anul trecut ( fara plata taxei de mediu, fiind scutita prin hotarare judecatoreasca).
Daca o cumpar pana la 15 martie trebuie sa achit timbru de mediu?
Multumesc
timbrul de mediu se aude ca ar intra de pe 15 martie.
Dar pana pe 15 martie este in vigoare taxa veche. Taxa veche care se aplica la fel ca si timbrul de mediu singura diferenta dintre ele este doar valoarea!.
O masina care va plati dupa 15 martie timbrul va fi nevoita sa plateasca taxa veche daca o inmatriculez maine.

Despre cazul dvs atunci va informez ca masina pe care doriti sa o achizitionati va trebui sa plateasca taxa de catre cel care o va cumpara. Indiferent daca o cumparati maine sau dupa 15 martie la acea masina va trebui sa se plateasca taxa. Asta din cauza ca a fost inmatriculata fara plata taxei.
In speranta ca nu este tardiv raspunsul meu va sfatuiesc sa va feriti de acea masina si sa cumparati masini pentru care TAXA A FOST PLATITA SI NERECUPERATA. Cereti hartie de la ANAF ca masina are taxa nerecuperata INAINTE de a cumpara masina.
Chitanta de plata a taxei este egala cu 0 sunt sanse foarte mari ca o masina sa aiba taxa platita si apoi recuperata, caz in care tot veti plati taxa.

sau alta varianta este sa cumparati masini la care sa platiti dvs taxa dar sa le cumparati la un pret corect, sa va ramana bani de taxa.
cosmintt26, utilizator