Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... acordare somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

acordare somaj

in urma unui caz de forta majora sotia mea a trebuit sa intrerupa brusc servciul , pentru a o ingriji pe mama ei care a facut accident vascular cerebral. desfacerea contractului de munca s-a facut prin demsie cu acordul ambelor parti (angajator-angajat) . poate beneficia de ajutor de somaj , avand in vedere ca angajatorul a spus initial ca se poate , ulterior spunand ca el nu desfiinteaza postul ? se poate acorda somaj si in ce conditii?
Încetarea contractului individual de muncă prin acordul părţilor sau prin demisie exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj, având în vedere că ca ambele situatii sunt considerate motive imputabile salariatului.