avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plangere impotriva rezolutiei - petent, cale de urmat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plangere impotriva rezolutiei - petent, cale de urmat

Am primit o rezolutie de NUP iar in comunicare mi se spune ca daca sunt nemultumit de solutie pot formula plangere impotriva acesteia conform art. 278 alin 3 cod procedura penala, care este acesta si ce prevede...?
este temeiul de drept in baza caruia puteti face plangere impotriva ordonantei daca nu sunteti multumit de solutie, in termen de 20 zile de la comunicare, la procurorul ierarhic superior, iar apoi in baza art. 278 ind. 1 la instanta de judecata.
alv84 a scris:
este temeiul de drept in baza caruia puteti face plangere impotriva ordonantei daca nu sunteti multumit de solutie, in termen de 20 zile de la comunicare, la procurorul ierarhic superior, iar apoi in baza art. 278 ind. 1 la instanta de judecata.




DECI sa-nteleg ca:
"Plangerea formulataƒ impotriva solutiei de respingere dispuse de procurorul ierarhic superior este inadmisibila"
nu inseamna ca plangerea mea va fi de neadmis si aici se va oprii totul nemaiputand face nimic...?

MENTIONEZ ca doresc sa ma constitui parte civila in cauza fiind vorba de fapte de calomnie si insulta cu producere si ticluire de probe mincinoase adresate unei instante civile impotriva mea cu scopul obtinerii unor sentinte favorabile...
Nu faceti plangere impotriva solutiei de respingere dispuse de procurorul ierharhic superior ,ci plangere la procurorul ierarhic superior.
Atentie,insulta si calomnia nu se mai regasesc in sfera penalului,articolele care reglementau aceste infractiuni au fost abrogate.
patrascu razvan a scris:
Nu faceti plangere impotriva solutiei de respingere dispuse de procurorul ierharhic superior ,ci plangere la procurorul ierarhic superior.
Atentie,insulta si calomnia nu se mai regasesc in sfera penalului,articolele care reglementau aceste infractiuni au fost abrogate.



Cu alte cuvinte am vreo sansa sa ma constitui parte civila cu o oarecare suma in cauza pt prejudiciul produs de acuzatori prin calomniere tinand cont ca dovezile sunt negru pe alb si atunci cam care-ar fi procedurile de-aici incolo...?
Ultima modificare: Luni, 25 Februarie 2013
lonley-wolf, utilizator
incercati o actiune civila intemeiata pe raspunderea civila delictuala - e mai simplu sa ajungeti la solutia dorita - daune materiale/morale

calomnia si insulta sunt abrogate

Alte discuții în legătură

Procedura si termene contestare n.u.p. ContSters257745 ContSters257745 Buna ziua! Am primit azi o rezolutie de neincepere a urmaririi penale la o plangere formulata de mine. Inteleg ca am la dispozitie 20 de zile pentru a ... (vezi toată discuția)
Contestarea solutiei de nup data de catre procurorul de caz martalogu1971 martalogu1971 Care este procedura in cazul solutiei de NUP? Se poate face contestatie la instanta fara a trece prin etapa prim-procurorului ? (vezi toată discuția)
Contestare amenda contraventionala bumbeas bumbeas pe numele meu a fost depusa o plangere penala la parchet in data de 20.03.2012 conf. art. 180 cp, fiind nevinovat si plangerea facuta cu rea-intentie. in ... (vezi toată discuția)