Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiltratie apa de ploaie printre rosturile peretilor ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiltratie apa de ploaie printre rosturile peretilor exteriori .

Locuiesc intr-un bloc de sapte etaje.Sunt proprietarul unui apartament.Se vre-o 3 ani de zile cad ploua afara imi curge apa pe peretii din baie si bucatarie. Rosturile de inbinare ale placilor de beton sunt distruse si se infiltreaza apa din exterior catre interior. Peretii sunt negri de mucegai si uzi ajungand pana la reteua electrica.
Am solicitat sprijinul Asociatiei de proprietari.Raspunsul a fost clar: Pereti exteriori nu este parte comuna a condominilui si ca nu este de datoria administratiei si a asociatiei de proprietari. Intrebarea este ?Conform legea:230/2007 art.3 (c ) peretele exterior este proprietate comuna si face parte din condominiu-Un condominiu este format din apartamente. Cine trebuie sa faca reparatiile ? Proprietarul sau asociatia de proprietari ? Multumiri anticipate
Peretele exterior al imobilului conform norme in vigoare constituie parte comuna a carei intretinere si reparatie intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Sesizati oficial serviciul specializat din primarie referitor la situatia cu care va confruntati
Iata ce scrie in HG 1588/2007 cu normele de aplicare a Legii 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari:
Art. 44. - (1) Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei cu privire la proprietatea comuna, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrari de intretinere, service, reparatii si, dupa caz, de consolidare, reabilitare, eficienta energetica, modernizare la partile de constructii si instalatii aflate in si pe proprietatea comuna, astfel cum este descrisa in cartea tehnica a constructiei si in acordul de asociere: subsolul; conductele de distributie si coloanele instalatiilor de apa, canalizare, incalzire, energie electrica; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea de instalatie de pe proprietatea comuna; centrala termica proprie; crematoriul; tubulatura de evacuare a deseurilor menajere; structura de rezistenta; fatadele; acoperisul si altele asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat al asociatiei: salarii sau remuneratii pentru administrator, contabil, casier, instalator, electrician, portar, cheltuieli pentru curatenie etc.; indemnizatii acordate membrilor asociatiei de proprietari ori persoanelor alese: presedintele, membrii comitetului executiv si ai comisiei de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau polite de asigurari; alte servicii administrative catre proprietatea comuna.
Fara indoiala peretii exteriori ai imobilului fac parte din proprietatea comuna a acestuia, deci asa cum s-a scris mai sus, reparatiile se vor face prin as. proprietari, iar costurile vor fi repartizate proportional cu cota-parte indiviza de proprietate a fiecarui proprietar, membru sau nemembru al as. prop.
Acum, ca idee de urmat: este clar ca nu aveti efectuata termoizolarea peretilor exteriori; ei, bine ar fi daca v-ati gandi sa faceti aceasta lucrare (desigur, tot prin as. prop.) si atunci ”impuscati doi iepuri dintr-un foc” . Daca acest lucru este mai greu de facut, trebuie sa observati daca si alti proprietari se plang de acelasi necaz si sa va uniti, sa sesizati din nou conducerea as. prop. despre necesitatea repararii acestor spatii comune; eventual puteti discuta acest aspect in proxima A.G. a proprietarilor care se va tine pana la sfarsitul lunii martie.
Daca nu obtineti efectuarea termoizolarii peretilor exteriori, lucrarea de reparare a rosturilor dintre placi se poate face cu ajutorul unei firme de alpinisti utilitari. Costa mult mai ieftin in aceste conditii - insa repet, repartizarea costurilor se va face prin as. proprietari.
[Edit] ... iata @elga50 va ofera si cadru legislativ cu care puteti combate conducerea as. proprietari, insa stau si ma intreb, daca in art. de mai sus nu ati gasi cuvantu fatadele, cum ar trebui sa demonstarti com. ex. ca peretii exteriori fac parte din proprietatea comuna? Legea nu poate sa enumere in amanunt toate elementele proprietatii comune, insa noi suntem oameni dotati cu oarece "glagorie" in cap...
Succes!
Adam Grecu, utilizator