Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Modalitatea concreta de realizare a procedurii ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Modalitatea concreta de realizare a procedurii prealabile, confom art 193 NCPC

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu o parere in privinta modalitatatii concrete de realizare a procedurii prealabile, confom art 193 NCPC?
Avand in vedere ca in NCPC nu se mai face referire la obligativitatea concilierii intre profesionisti, asadar vechiul 720.1 din Codul de procedura nu mai exista, in noua forma, NCPC in art. 193 ( in corelatie cu vechiul 109 din codul de procedura civila 1865) face referire doar la o procedura prealabila fara a o preciza.

Intrebarea este, la o reziliere a unui antecontract, pt nerespectarea de care promitentul -vanzator a termenului de predare, este obligatorie procedura prealabila?
Fiindca art. 193 NCPC trimite la lege, adica, atunci cand legea prevede aceasta obligativitate..
Daca da, sub ce forma se face? Ramane aceeasi varianta a convocarii la conciliere, sau pot sa ii trimit o simpla somatie prin care sa ii pun in vedere ca termenul a expirat( in mod cert nu mai vreau sa ii acord unul) si sa accepte rezilierea si returnarea avansului?

Multumesc anticipat.

daca este o actiune in pretentii trebuie invitata cealalta parte la mediator

mare atentie : Daca litigiul e de peste 50 000 lei nu mai e obligatorie medierea.
vladfesan, utilizator
Si daca nu facem procedura prealabila care este sanctiunea?
Se pare ca inadmisibilitatea intra abia peste cca. 6 luni!
in cazul unui proces de recuperare taxa auto trebuie indeplinita si procedura prealabila prev. de legea cont. adm. si cea de la mediator?
Dupa o scurta discutie cu un mediator ,am inteles ca procedura de informare nu este tocmai gratuita!!!
Daca partile se prezinta impreuna la mediator si acestia doresc sa se duca totusi in instanta li se incheie procesul verbalsau certificat ce-o fi si intr-adevar nu se plateste nimic.Dar....daca,la mediator se prezinta doar reclamantul ,ca asa cere procedura ,iar pe parat il doare -n cot ,atunci mediatorul iti cere banuti cu motivarea - pentru a-l notifica pe parat sa se prezinte la mediere,ca de...implica costuri (pe buna dreptate!).
Asa deci,gratuitatea informarii s-a dus de rapa !
Si daca eu ca reclamant nu platesc si nu fac nici dovada ca m-am dus la mediator ,atunci instanta ce va "zice "?
Si intrebarea ar fi : Dar, cu accesul liber la justitie ,cum e ?!!
quiras, utilizator
sanctiunea la momentul actual este amenda, nu inadmisibilitatea.