Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Sedinta informare mediere
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Sedinta informare mediere

Care sunt consecintele neprezentarii la sedinta de informare privind medierea, pentru parat?
Nici una.
Aşa este, pentru pârât nu există sancţiune, totuşi, dacă pârâtul, în cursul procesului civil va dori să facă o cerere reconvenţională, cerere ce echivalează cu o cerere de chemare în judecată şi care îi conferă pârâtului calitatea de reclamant, acesta va fi nevoit să se prezinte la şedinţa de informare privind avantajele medierii.
ancaf27 a scris:

Care sunt consecintele neprezentarii la sedinta de informare privind medierea, pentru parat?

in primul rand, de imagine - judecatorul va aprecia faptul ca reclamantul a incercat solutionarea amiabila, iar paratul a intors spatele.
in al doilea rand - vedeti raspunsul colegei anterioare :thumbup:
in al treilea rand - judecatorul poate dispune amendarea acestuia
Cezar augustin Dinu, Avocat
Amenda este prevazuta doar in situatia in care accepti medierea si nu te prezinti!!!!!
Gresesc?
ancaf27, utilizator
Nu gresiti.
Pe parat nu il afecteaza in nici un fel neprezentarea la sedinta de informare.