Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... completari carnet de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

completari carnet de munca

Am fost angajata cu contract de munca la un singur angajator timp de cca 20 ani.
La 10 iulie 2009 am nascut o fetita. Am avut concediu pre si post natal (2ani pana in 10.07.2011)
Din 11.07.2011 am primit preaviz 20 zile (din motiv de restructurare a postului). Din 8.08. 2011 am fost in somaj 1 an de zile.
Ultimele 2 inregistrari din cartea mea de munca sunt:
- Modificat salariul 01.07.2008….
- Se abroga disp decr 92 din 1976 privind carnet de munca 01.01.2011
Intreb:
1- N-ar trebui sa apara in carnet si perioada de concedii pre sau post natal ?
2- Cine va completa carnetul meu de munca?
3- Cum trebuie sa apara aceste modificari? (ce trebuie sa scrie mai exact, si cum vor aparea acestea ca o anexa a carnetului?)
4- Modificarile acestea mai trebuie transmise undeva, ca sa nu fiu prejudiciata la calculul vechimii/pensiei?
5- Perioada de somaj se evidentiaza undeva?
@ b]claudiav72

1. Suspendarea c.i.m. ca urmare a intrarii in CCC se evidentiaza in carnetul de munca , astfel:
- suspendat c.i.m. conform art.51 lit.a C.mun. , data ......, decizia nr.....

2. La data de 01.01.2011 se opereaza in carnetul de munca inscrierile referitoare la abrogarea Decretului nr.92/1976 priivind carnetul de munca , si anume :
- Se abroga dispozitiile Decretului nr.92/1976 privind carnetul de munca ..... data 01.01.2011 .... Art. 298 alin. 3 din Legea nr 53/2003 – Codul muncii cu modificarile si completarile ulterioare

3. Dupa 01.01.2011 nu se mai fac inregistrari incade munca ... totul se completeaza si se transmite electronic la ITM prin REVISAL - registrul general de evidenta al salariatilor

4. Perioada de somaj va fi dovedita prin eliberarea unei adeverinte de catre AJOFM care sa cuprinda exact perioada cat ati beneficiat de somaj ....