avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 370 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cartea de munca

am primit cartea de munca acasa de la fostul angajator si vad ca perioada de preaviz nu i trecuta ,se poate?
si ce trebuie sa fac acum cu aceasta carte?
Va multumesc.

la sf scrie: in perioada de la 24.05.2007 pana la 31.12.2010 a avut 0 zile concediu fara plata si o zile nemotivate ,total o zile ,dar eu am fost in preaviz 01.01.2011-15 .01.2011,dar ultima data pe carte este 31.12.2010.exact cum v am scris se incheie cartea de munca ,este corect si daca nu ce sa fac?
pe decizia de incetare scrie 15.01.2011 data de incetare a contractului de munca
Ultima modificare: Duminică, 20 Martie 2011
brg, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:57, 27 Martie 2011
(1) Preavizul este cuprins in perioada angajarii si nu este trecut explicit in carnetul de munca.

(2) Carnetul de munca il pastrati acasa. Va fi necesar la pensionare (pentru perioada dinainte de 01/04/2001).
brg a scris:

am primit cartea de munca acasa de la fostul angajator si vad ca perioada de preaviz nu i trecuta ,se poate?
si ce trebuie sa fac acum cu aceasta carte?
Va multumesc.

Daca va referiti la faptul ca perioada de preaviz nu este trecuta in cartea de munca, in sensul ca nu apare ca perioada lucrata, data incheierii activitatii fiind una de inainte de efectuarea preavizului, atunci nu este in regula.
Ultima modificare: Duminică, 20 Martie 2011
rosu gheorghe, utilizator
Verificati , daca decizia de incetare a activitatii este conforma cu operarea din carnetul de munca . Preavizul nu se opereaza in carnetul de munca , el se acorda inainte de a se emite decizia de incetare a activitatii
brg a scris:

am primit cartea de munca acasa de la fostul angajator si vad ca perioada de preaviz nu i trecuta ,se poate?
si ce trebuie sa fac acum cu aceasta carte?
Va multumesc.

la sf scrie: in perioada de la 24.05.2007 pana la 31.12.2010 a avut 0 zile concediu fara plata si o zile nemotivate ,total o zile ,dar eu am fost in preaviz 01.01.2011-15 .01.2011,dar ultima data pe carte este 31.12.2010.exact cum v am scris se incheie cartea de munca ,este corect si daca nu ce sa fac?
pe decizia de incetare scrie 15.01.2011 data de incetare a contractului de munca


In acest caz, este corecta inregistrarea efectuata in carnetul de munca al dvs ... intrucat Decretul nr.92/1976 a fost abrogat la 01.01.0211, ultima inregistrare in carnet trebuie sa fie :
Se abroga dispozitiile Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca .... 01.01.2011 .... Art. 298 alin. 3 din Legea nr. 53/2003-Codul muncii cu modificarile si completarile ulterioare

Pentru perioada 01.01.2011 si pana la data incetarii c.i.m., angajatorul la solicitarea dvs trebuia sa va elibereze o adeverinta de vechime.
Hm, adeverinta de vechime... La ce foloseste?

Alte discuții în legătură

Nelamurire privind completare carte de munca!! elisa1 elisa1 Buna ziua, Am lucrat la o firma de publicitate.Data semnarii contractului a fost 23.06.2010. In luna decembrie 31.2010 am incetat activitatea cu acordul ... (vezi toată discuția)
Completari carnet de munca claudiav72 claudiav72 Am fost angajata cu contract de munca la un singur angajator timp de cca 20 ani. La 10 iulie 2009 am nascut o fetita. Am avut concediu pre si post natal (2ani ... (vezi toată discuția)
Crtea de munca stefancujba stefancujba ce se intimpla cu cartile de munca dupa trecera in format electronic. (vezi toată discuția)