avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiei

Sunt pensionat din anul 2008, iar pentru grupa de munca am depus actele in 2012.Beneficiez de procentul 1,06 la recalcularea pensiei?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 08:42, 27 Februarie 2013
Nu.
Cei care au iesit la pensie din 2008 pana in prezent au beneficiat de punctaj majorat conf. OUG.2009/ 2008.
Cititi cu atentie punctul G. din decizia de pensionare.
Nu are nicio legatura O.U.G.209/2008,cu indicele de corectie.
Nu i s-a aplicat O.U.G.209/2008,deoarece grupa nu era evidentiata in cartea de munca,sau in adeverinta la momentul deschiderii drepturilor(2008).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punctaj suplimentar pentru grupa a ii-a de munca inaudroiu inaudroiu Buna seara! In urma cu un an informatiile obtinute de la Dvs mi-au fost folositoare, in sensul ca am primit un punctaj suplimentar pentru grupa de munca, ... (vezi toată discuția)
Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa i de munca ContSters193702 ContSters193702 Buna ziua, tatal meu a iesit la pensie in 2010. In decizia de pensionare la pct G nu este trecut nimic despre grupe de munca sau OUG 209/2008. Doar: nr pct ... (vezi toată discuția)
Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupe de munca SOTULMEU A IESIT LA PENSIE IN OCTOMBRIE 2005, AVAND STAGIU COMPLET DE COTIZARE , 30 ANI SI 8 LUNI DIN CARE 21 ANI SI 4 LUNI GRUPA I; 5 ANI GRUPA II IAR ... (vezi toată discuția)