Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiei

Sunt pensionat din anul 2008, iar pentru grupa de munca am depus actele in 2012.Beneficiez de procentul 1,06 la recalcularea pensiei?
Nu.
Cei care au iesit la pensie din 2008 pana in prezent au beneficiat de punctaj majorat conf. OUG.2009/ 2008.
Cititi cu atentie punctul G. din decizia de pensionare.
Nu are nicio legatura O.U.G.209/2008,cu indicele de corectie.
Nu i s-a aplicat O.U.G.209/2008,deoarece grupa nu era evidentiata in cartea de munca,sau in adeverinta la momentul deschiderii drepturilor(2008).